Film: Svätá Bakhita / Bakhita, Květ z Afriky (2009)

Dojímavý skutočný príbeh o mladej černošskej žene, ktorá napriek množstvu utrpenia, ktoré v živote zakúsila, vedela prežívať život s láskou, odpúšťaním a v radosti. A touto láskou a radosťou vedela „nakaziť“ aj ďalších ľudí. Bakhitu pápež Ján Pavol II. vyhlásil v roku 2000 za svätú.

Movie_Bakhita_2009

Dej filmu

Bakhita sa narodila v Sudáne a už ako dieťa bola vzatá do otroctva. Istý čas bola otrokyňou černošského otrokára, od ktorého ju kúpil Federico Marin, benátsky priekupník.

Federico sa rozhodol priviesť Bakhitu do Talianska pre svoju chorú dcéru Auroru, ktorej odvážna a láskavá mama zomrela pri pôrode, keď si zvolila radšej záchranu života jej dieťaťa ako jej vlastného života. Federico priviedol Bakhitu do svojho domu, aby mu slúžila a starala sa o jeho dcéru Auroru.

Aj v Taliansku zažíva, ale Bakhita ponižovanie a týranie. Avšak svojou láskou postupne mení ľudí vo svojom okolí. S Aurorou si začnú byť po čase veľmi blízke, akoby bola Bakhita Aurore jej vlastná mama.

Keď vypuknú čierne kiahne Bakhita ako jedna z mála je ochotná pomáhať ťažko chorým a umierajúcim. V tom čase ujde, od tyrana Federica Marin, ktorý sa jej však tak ľahko nevzdáva. Aj vďaka jeho intrigám sa dostane do kláštora v Benátkach, kde napokon aj zostane žiť a pomáhať.

Stane sa rehoľnou sestrou a jej veľké srdce je otvorené pre mnohé opustené deti žijúce v Benátkach. Svojou láskou dokázala napokon zmeniť Bakhita aj srdce tvrdého a nešťastného Federica.

Vo filme je množstvo úžasných momentov, za čo film vďačí vynikajúcemu režisérskemu spracovaniu a hereckým výkonom.

Dráma / Životopisný / Historický
Taliansko, 2009, 2×100 min
Réžia: Giacomo Campiotti
Hrajú: Fatou Kine Boye, Ettore Bassi, Sonia Bergamasco, Stefania Rocca, Alberto Molinari;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: Bozkávanie sa manželov Federica a Angeliky. Odhalené prsia afrických žien.
Násilie a brutalita: Zlé narábanie s otrokmi, týranie, napr. zavesenie otroka na kríž a jeho smrť, bičovanie Bakhity a podobne. Niekedy aj brutálne zabíjanie pri ukázaní prepadov afrických osád.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Vyslovenie “panebože”. Nadávanie do svíň.
Alkohol/Drogy/Fajčenie: Asi raz fajčenie, pár krát pitie vína.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres: Trápiaca sa Angelika pri pôrode, po ktorom zomiera.
Iné: Neúctivé jednanie s kňazom. Teatrálne prežehnávanie sa jednoduchých žien. Drzo sa správajúce dievča Aurora voči dospelým. Zvieratá v kostole.
Vhodnosť pre deti/mládež od: 15

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.