Film: Dobrou noc a hodně štěstí / Good night, and Good Luck (2005)

Film Dobrou noc a hodně štěstí je založený na skutočných udalostiach z druhej polovice 20. storočia. Film natočený v roku 2005, ale v čiernobielom prevedení o protikomunistickom ťažení v USA, ktoré zbiehalo až do slepej uličky.

Film_Dobrou_noc_a_hodne_stesti_2005

Dej filmu

Film sa zaoberá sporom komentátora spravodajstva stanice CBS Edwarda Murrowa so senátorom Josephom McCarthym. McCarthy stál v 50. rokoch v čele senátneho výboru, ktorý vyšetroval občanov podozrivých zo spolupráce s komunistami. Práca výboru, ale bola často krát dosť špinavá a bola postavená na prenasledovaní mnohých nevinných ľudí.

V dôsledku konania tohoto výboru prichádzali ľudia o prácu a o dobré meno. Kampaň senátora McCartyho v najmrazivejších rokoch studenej vojny možno prirovnať k politickým procesom vo východnom bloku. Samozrejme postihy v prípade USA neboli našťastie také tvrdé.

Práve televízne spravodajstvo, kvalitná investigatíva a odvaha redaktorov stáli za zastavením tohto prenasledovania.

Osobnosť Edwarda Murrowa a jeho charakter, aký ukázal v tejto kauze, by mala byť vzorom nielen pre novinárov.

Dráma / Historický
USA, 2005, 93 min
Réžia: George Clooney;
Hrajú: David Strathairn, Robert John Burke, Patricia Clarkson, George Clooney, Jeff Daniels, Tate Donovan, Robert Downey Jr., Frank Langella, Thomas McCarthy, Matt Ross, Ray Wise, Robert Knepper, Reed Diamond, Simon Helberg, Glenn Morshower, Grant Heslov;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota a intimita:
Násilie a brutalita:
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie: Edward Murrow fajčí jednu cigaretu za druhou počas celého filmu.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné:
Vhodnosť pre deti od: 12

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.