Film: Dobrou noc a hodně štěstí / Good night, and Good Luck (2005)

Dráma / Historický
USA, 2005, 93 min
Réžia: George Clooney
Hrajú: David Strathairn, Robert John Burke, Patricia Clarkson, George Clooney, Jeff Daniels, Tate Donovan, Robert Downey Jr., Frank Langella, Thomas McCarthy, Matt Ross, Ray Wise, Robert Knepper, Reed Diamond, Simon Helberg, Glenn Morshower, Grant Heslov;

Film Dobrou noc a hodně štěstí je natočený podľa skutočných udalostí. Je to síce film natočený v roku 2005, ale je robený ako čiernobiely film.

Dej filmu
Film sa zaoberá sporom komentátora spravodajstva stanice CBS Edwarda Murrowa so senátorom Josephom McCarthym. McCarthy stál v 50. rokoch v čele senátneho výboru, ktorý vyšetroval občanov podozrivých zo spolupráce s komunistami. Práca výboru, ale bola často krát dosť špinavá a bola postavená na prenasledovaní mnohých nevinných ľudí. V dôsledku konania tohoto výboru prichádzali títo ľudia o prácu a o dobré meno. Kampaň senátora McCartyho v najmrazivejších rokoch studenej vojny možno prirovnať k politickým procesom vo východnom bloku v rovnakej dobe, i keď postihy v prípade USA neboli našťastie také tvrdé. Práve televízne spravodajstvo, kvalitná investigatíva a odvaha redaktorov stáli za zastavením tohto prenasledovania.
Osobnosť Edwarda Murrowa a jeho charakter, aký ukázal v tejto kauze by mala byť vzorom nielen pre novinárov. Diváci by nemali od filmu čakať nejaké akčné scény, dej filmu je totiž založený na vzájomných výmenách názorov jednotlivých aktérov cez médiá.

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota a intimita:
Násilie a brutalita:
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie: Edward Murrow fajčí jednu cigaretu za druhou počas celého deju filmu až sa z toho možno začnete dusiť aj vy.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné:
Vhodnosť pre deti od: 12

DVD k zakúpeniu

Leave a Comment