Film: Bhópál: Modlitba za déšť (2014)

Mozaika príbehov ľudí z Indie a USA, ktorých rozhodnutia viedli v roku 1984 k najhoršej priemyselnej katastrofe v dejinách, ktorá si v priebehu niekoľkých hodín vyžiadala 10 000 obetí. Film je založený na skutočných udalostiach.

Film Bhopal Modlitba za dest 2014

Dej filmu

Pracovníci a obyvatelia Bhopálu sú dookola uisťovaní, že americká fabrika na výrobu pesticídov, postavená v blízkosti ich obydlí, je bezpečná a nič im nehrozí.

Zodpovední na vysokých pozíciách však vedia, že ku katastrofe môže dôjsť relatívne ľahko.

Jedného dňa prichádza pracovník firmy do kontaktu s uniknutým kyanidom a umiera. Na jeho pozíciu prichádza iný mladý Ind, ktorý je plný nadšenia z toho, že získal novú prácu.

Jeho naivita a jednoduchosť je symbolom toho, o čo sa opierajú západní neokolonialisti v mnohých chudobných krajinách dodnes.

Do mesta prichádza americká novinárka, ktorá sa začne o firmu na výrobu pesticídov zaujímať. Postupne odhaľuje, že bezpečnosť je tu druhoradá. Krátko po jej odchode dochádza k incidentu, na ktorý India tak ľahko nezabudne.

Dráma / Historický

Veľká Británia / India, 2014, 96 min

Názov v iných jazykoch: Bhopal: Prayer for Rain

Réžia: Ravi Kumar;

Hrajú: Mischa Barton, Martin Sheen, Kal Penn, Tannishtha Chatterjee, Rajpal Yadav, Martin Brambach, Sophia Dawnay, Satish Kaushik;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)

Sex, nahota a intimita: Záber na ženu v novinách v bikinách. Žena kráčajúca po meste v košeli, pod ktorou nemá podprsenku.
Násilie a brutalita: 

Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): 
Jedna scéna so zbožšťovaním zamestnávateľa mladým Indom, ktorý získal prácu.
Alkohol/Drogy/Fajčenie: 
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Ľudia umierajúci na otravu kyanidom.
Iné: 
Nedodržiavanie pravidiel bezpečnosti zo strany vedúcich pracovníkov.
Vhodnosť pre deti od: 
15

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.