Film: Svätá Edita Steinová – Siedma komnata / Edith Stein: The Seventh Chamber (1996)

Film o láske svätej Edity Steinovej ku Kristovi a k vlasti, ktorá je silnejšia než vyhrážanie, vydedenie, teror alebo smrť. Príbeh o zameranosti na Boha a kráse filozofie rozumu.

Dej filmu
Film rozpráva o skutočných udalostiach zo života Edity Steinovej. Rozoberá jej konverziu zo židovstva na katolicizmus najmä z hľadiska problémov v rámci jej rodiny, ktoré týmto konaním v jej živote vyvstali. Dej v úvode je najmä zameraný na Editinu prácu na univerzite a jej filozofické úvahy. Po prevzatí moci nacistami v Nemecku, ale dochádza k jej prepusteniu z univerzity. Po čase prichádza do karmelitánskeho kláštora, kde však nachádza do značnej miery ľudsky nevrlé a chladné prostredie. Je tu otázne nakoľko sa režisér filmu pridŕžal skutočnosti alebo mu šlo skôr o pridŕžanie sa rozšíreného klišé odtrhnutého od reálneho života v kláštore. Čo už…
Napokon Edita skladá večné sľuby, ale jej život v kláštore je prerušený prenasledovaním zo strany nacistov. Uniká do kláštora v Holandsku, avšak nakoniec ju odtiaľ nacisti deportujú do koncentračného tábora. Napriek traumatizujúcim udalostiam prejavuje láskavosť ľuďom, s ktorými prichádza do kontaktu.

Životopisný / Dráma / Vojnový
Maďarsko / Taliansko, 1996, 110 min
Réžia: Márta Mészáros;
Hrajú: Jerzy Radziwilowicz, Maia Morgenstern, Fanny Ardant, Jan Nowicki, Adriana Asti, Zsuzsa Czinkóczi, Anna Polony;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: Bozkávanie sa Edity s jedným mužom. Čupiaca nahá Edita.
Násilie a brutalita: Hrubosť zo strany nacistov.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Odhodenie kríža Editou vo chvíli smútku a hnevu.
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné: Pochmúrne ladená atmosféra filmu. Akoby nepochopenie podstaty modlitieb litánií zo strany Edity, ktorá ich vo filme odmieta.
Vhodnosť pre deti/mládež od: 12

DVD k zakúpeniu

Leave a Comment