Film: Svätá Edita Steinová – Siedma komnata / Edith Stein: The Seventh Chamber (1996)

Film o láske Svätej Edity Steinovej ku Kristovi a jej patriotizme. Príbeh o láske, ktorá je silnejšia než vyhrážanie, vydedenie, teror alebo smrť. Príbeh o zameranosti na Boha a krásu filozofie rozumu.

Film_Edita_Steinova_Siedma_komnata_1996

Dej filmu
Film o skutočných udalostiach zo života Edity Steinovej. Od jej konverzie zo židovstva ku Kristovej cirkvi, ktorá nebola bez prekážok až po prenasledovanie nacistami.

Dej v úvode je zameraný na Editinu prácu na univerzite a jej filozofické úvahy. Po prevzatí moci nacistami v Nemecku, dochádza k jej prepusteniu z univerzity.

Po čase prichádza Edita do karmelitánskeho kláštora, kde žiaľ nachádza do značnej miery ľudsky chladné prostredie. Je otázne nakoľko sa režisér pridŕžal skutočnosti alebo tu šlo skôr o pretavenie určitých protikatolíckych predsudkov.

Edita skladá večné sľuby, ale jej život v kláštore je prerušený prenasledovaním zo strany nacistov. Uniká do kláštora v Holandsku, ale nakoniec ju nacisti deportujú do koncentračného tábora.

Napriek traumatizujúcim udalostiam prejavuje láskavosť ľuďom, s ktorými prichádza do kontaktu.

Životopisný / Dráma / Vojnový
Maďarsko / Taliansko, 1996, 110 min
Réžia: Márta Mészáros;
Hrajú: Jerzy Radziwilowicz, Maia Morgenstern, Fanny Ardant, Jan Nowicki, Adriana Asti, Zsuzsa Czinkóczi, Anna Polony;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: Bozkávanie sa Edity s jedným mužom. Čupiaca nahá Edita.
Násilie a brutalita: Hrubosť zo strany nacistov.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Odhodenie kríža Editou vo chvíli smútku a hnevu.
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné: Pochmúrne ladená atmosféra filmu. Akoby nepochopenie podstaty modlitieb litánií zo strany Edity, ktorá ich vo filme odmieta.
Vhodnosť pre deti/mládež od: 12

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.