Film: God’s Not Dead / Boh nie je mŕtvy (2014)

Film, v ktorom sú zhustené hlavné argumenty proti viere v iracionálny ateizmus, a ktorý poukazuje na fakt, že korene ateizmu majú u ľudí spravidla silne emocionálny pôvod.

Film_Boh_nie_je_mrtvy_2014

Dej filmu

Josh je novým študentom na škole a medzi predmetmi, ktoré si vyberá, si volí aj filozofiu u profesora Radissona, ktorý je ateistom. Radisson núti žiakov, aby podpísali vyjadrenie, že Boh je mŕtvy. Tomu sa však vzoprie Josh, od ktorého následne požaduje, aby svoje opačné presvedčenie preukázal, inak bude mať problém predmet absolvovať.

Josh má strach, ale výzvu prijíma a v priebehu prednášok mu je vyhradený určitý čas, v ktorom argumentuje v prospech tvrdenia, že Boh nie je mŕtvy. Svojimi vyjadreniami k inkriminovanej téme si získa na svoju stranu väčšinu študentov, ktorí majú na konci rozhodnúť, či jeho argumenty boli dostatočne presvedčivé.

Dej filmu je pretkaný nielen Joshovým a Radissonovým príbehom, ale aj príbehom moslimského dievčaťa, ktoré sa kvôli svojej viere v Ježiša Krista stáva vyvrheľom pre svoju rodinu. Okrem nej sa dej zaoberá príbehom reportérky, ktorá v osamelosti umiera na rakovinu alebo tiež príbehom čínskeho študenta, pre ktorého sú argumenty proti ateizmu nepoznanou skúsenosťou.

Komédia / Dráma / Rodinný
USA, 2014, 113 min
Réžia: Harold Cronk;
Hrajú: Shane Harper, David A.R. White, Dean Cain, Kevin Sorbo, Ray Gaspard, Tommy Blaze, Cory Oliver, Trisha LaFache, Alexia Pearl, Ross Britz, Lisa Hampton;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: Pár krát ženy v kratšej sukni, šaty s odhalenými ramenami.
Násilie a brutalita:
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres: Zrážka profesora Radissona autom.
Iné: Pri umieraní profesor Radisson síce vyzná vieru v Ježiša, ale z katolíckeho hľadiska by mal byť aj dôraz na ľútosť nad svojimi hriechmi.
Vhodnosť pre deti/mládež od: 7

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.