Film: God’s Not Dead / Boh nie je mŕtvy (2014)

Komédia / Dráma / Rodinný
USA, 2014, 113 min
Réžia: Harold Cronk;
Hrajú: Shane Harper, David A.R. White, Dean Cain, Kevin Sorbo, Ray Gaspard, Tommy Blaze, Cory Oliver, Trisha LaFache, Alexia Pearl, Ross Britz, Lisa Hampton;

Film, v ktorom sú zhustené hlavné argumenty proti viere v iracionálny ateizmus, a ktorý poukazuje na fakt, že korene ateizmu majú u ľudí spravidla silne emocionálny pôvod.

Dej filmu
Josh je novým študentom na škole a medzi predmetmi, ktoré si vyberá, si volí aj filozofiu u profesora Radissona, ktorý je ateistom. Radisson núti žiakov, aby podpísali vyjadrenie, že Boh je mŕtvy. Tomu sa však vzoprie Josh, od ktorého následne požaduje, aby svoje opačné presvedčenie preukázal, inak bude mať problém predmet absolvovať. Josh sa bojí, ale výzvu prijíma a v priebehu prednášok mu je vyhradený určitý čas, v ktorom argumentuje v prospech tvrdenia, že Boh nie je mŕtvy. Svojimi vyjadreniami k inkriminovanej téme si získa na svoju stranu väčšinu študentov, ktorí majú na konci rozhodnúť, či jeho argumenty boli dostatočne presvedčivé.
Dej filmu je pretkaný nielen Joshovým a Radissonovým príbehom, ale aj príbehom moslimského dievčaťa, ktoré sa kvôli svojej viere v Ježiša Krista stáva vyvrheľom pre svoju rodinu. Okrem nej sa dej zaoberá príbehom reportérky, ktorá v osamelosti umiera na rakovinu alebo tiež príbehom čínskeho študenta, pre ktorého sú argumenty proti ateizmu nepoznanou skúsenosťou, keďže viera v jeho rodnej krajine je prísne tabu.
Záver filmu patrí múdrym slovám hudobníkov zo skupiny Newsboys a takisto ich kvalitnej hudbe.
Trochu nerealisticky pôsobí ako sa zázračne postavy vo filme obracajú ku kresťanskej viere, ale napriek tomuto nedostatku má film zaujímavý dej a môže byť veľkým prínosom hlavne pre pochybujúcich vo viere vďaka argumentom, ktoré obsahuje.

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: Pár krát ženy v kratšej sukni s odhalenými nohami.
Násilie a brutalita:
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres: Zrážka profesora Radissona autom.
Iné: Pri umieraní profesor Radisson síce vyzná vieru v Ježiša, ale z katolíckeho hľadiska by mal byť aj dôraz na ľútosť nad svojimi hriechmi.
Vhodnosť pre deti/mládež od: 7

DVD k zakúpeniu

Leave a Comment