Film: Truman Show (1998)

Dráma / Komédia / Sci-Fi
USA, 1998, 103 min
Réžia: Peter Weir;
Hrajú: Jim Carrey, Laura Linney, Ed Harris, Noah Emmerich, Natascha McElhone, Holland Taylor, Peter Krause, Antoni Corone, Paul Giamatti, Harry Shearer, Philip Baker Hall, Saemi Nakamura, Philip Glass, Marcia DeBonis, O-Lan Jones;

Film Truman Show je veľmi výstižná sonda do duše spoločnosti. Netýka sa len problematiky reality show a iných televíznych formátov, kde súkromie človeka je odhaľované a analyzované pre ukojenie zvrátených chúťok divákov. Tiež sa dá vidieť spojitosť s inými amorálnymi praktikami rozšírenými v spoločnosti. Jednou takou problematikou je napríklad obchodovanie s embryami a s tým súvisiace umelé oplodnenie, pri ktorom je dieťa už pri počatí oberané o právo na svojich biologických rodičov a právo na budovanie zdravej identity. Príbeh poukazuje i na problém mlčania väčšiny, napriek tomu, že milióny ľudí vedia o veľkom bezpráví. Takisto film naráža na problém honby za peniazmi a úspechom, kedy ľudia dokážu obetovať dobro a šťastie druhého človeka pre uspokojenie svojich sebeckých a plytkých túžob.

Dej filmu
Truman Show je prepracovaná show, ktorá baví milióny ľudí po celom svete. Ako poriadna úspešná komerčná show má aj svoje obete. Hlavnou obeťou je tu Truman, ktorého život, identita i vzťahy sú obetované pre zábavu iných ľudí. Truman Show je veľkolepá reality show odohrávajúca sa v gigantickej kupole, ktorá tvorí svet vo svete. Celá show sa teda točí okolo jednej osoby, okolo Trumana Burbanka. Ľudia na celom svete sledujú príbeh jeho života od jeho narodenia, 24 hodín denne. Okolo Trumana nenápadne zaznievajú reklamné slogany na produkty od firiem, ktoré si v Truman show zaplatili reklamu. Celá idylka sa naruší s príchodom mladej ženy, do ktorej sa zamiluje, a ktorá mu naznačí aká je pravda o jeho virtuálnom živote pod neustálym dohľadom kamier. Truman postupom času začína registrovať, že ľudia v jeho okolí konajú pričasto až príliš neprirodzene a iracionálne a začína chápať, že svet okolo neho nie je tým skutočným svetom. Jeho túžba po skutočnom a slobodnom živote napokon prerastie do niekoľkých pokusov o únik z tohto sveta. Posledný pokus sa mu stáva takmer osudným.

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: 1x žena v krátkej sukni a 1x s väčším výstrihom. 1x narážky dvoch divákov na to, že nevidia detaily najintímnejších momentov z Trumanovho života. 1x bozkávanie sa Trumana s Lauren.
Násilie a brutalita: Niekoľko napätých situácií s miernym použitím fyzického nátlaku.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres: Vystavovanie Trumana nebezpečenstvu smrti, pri snahe o únik z Truman show.
Iné:
Vhodnosť pre deti/mládež od: 7

DVD k zakúpeniu

Leave a Comment