Film: Truman Show (1998)

Výstižná sonda do duše spoločnosti. Netýka sa len problematiky reality show, kde súkromie človeka je odhaľované a je na ňom parazitované pre ukojenie zvrátených chúťok divákov. Príbeh poukazuje i na problém mlčania väčšiny, napriek tomu, že milióny ľudí vedia o páchanom bezpráví. Neobchádza ani problém honby za peniazmi i na úkor života iných ľudí.

Film_Truman_Show_rezia

Dej filmu

Truman Show je prepracovaná reality show, ktorá baví milióny ľudí po celom svete. Ako poriadna úspešná komerčná show má aj svoje obete. Hlavnou obeťou je tu Truman, ktorého život, identita i vzťahy sú obetované pre zábavu iných ľudí.

Truman Show sa odohráva v gigantickej kupole, ktorá tvorí svet vo svete. Stredobodom diania je osoba Trumana Burbanka. Ľudia na celom svete sledujú príbeh jeho života od narodenia po dospelosť, 24 hodín denne už niekoľko rokov.

Celá idylka sa naruší s príchodom mladej ženy, do ktorej sa Truman zamiluje, a ktorá mu naznačí aká je pravda o jeho virtuálnom živote pod neustálym dohľadom kamier.

Truman postupom času začína registrovať, že ľudia v jeho okolí konajú pričasto až príliš neprirodzene a iracionálne a začína chápať, že svet naokolo nie je tým skutočným svetom. Jeho túžba po reálnom a slobodnom živote dáva veci do pohybu.

Dráma / Komédia / Sci-Fi
USA, 1998, 103 min
Réžia: Peter Weir;
Hrajú: Jim Carrey, Laura Linney, Ed Harris, Noah Emmerich, Natascha McElhone, Holland Taylor, Peter Krause, Antoni Corone, Paul Giamatti, Harry Shearer, Philip Baker Hall, Saemi Nakamura, Philip Glass, Marcia DeBonis, O-Lan Jones;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: 1x žena v krátkej sukni a 1x s väčším výstrihom. 1x narážky dvoch divákov na to, že nevidia detaily najintímnejších momentov z Trumanovho života. 1x bozkávanie sa Trumana s Lauren.
Násilie a brutalita: Niekoľko napätých situácií s miernym použitím fyzického nátlaku.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres: Vystavovanie Trumana nebezpečenstvu smrti, pri snahe o únik z Truman show.
Iné:
Vhodnosť pre deti/mládež od: 7

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.