Film: 42 (2013)

Dráma / Životopisný / Športový
USA, 2013, 128 min
Réžia: Brian Helgeland;
Hrajú: Chadwick Boseman, Harrison Ford, Christopher Meloni, Lucas Black, Nicole Beharie, Alan Tudyk, John C. McGinley, T.R. Knight, Ryan Merriman, Max Gail, Jud Tylor, Brett Cullen, Toby Huss;

Skutočný príbeh rozoberajúci osudy najslávnejšieho černošského hráča bejzbalu, ktorý prepísal históriu.

Dej filmu
Film analyzuje príchod Jackieho Robinsona do baseballového tímu Dodgers, za ktorého sa postaví jeho majiteľ Branch Rickey. Rickey sa odhodlá na boj s rasizmom v tomto športe, ale pre Jackieho je situácia miestami neznesiteľná kvôli neustálemu ponižovaniu. Našťastie stretáva viacerých ľudí, ktorí sa mu stanú oporou a pomáhajú mu v boji proti predsudkom. Hlavnou dejovou líniou sú Jackieho úspechy v jeho baseballovej kariére a každodenné medziľudské vzťahy s jeho bielymi kolegami. Film miestami ukazuje Jackieho rodinný život s jeho milujúcou manželkou. Jackiemu sa vďaka jeho odvahe, sebaovládaniu a talentu postupne darí meniť myslenie viac a viac ľudí.
Branch Rickey je popri Jackiem hlavnou morálnou osobnosťou filmu. Jeho charizma je dotváraná vtipnými a trefnými narážkami prameniacimi z jeho náboženského presvedčenia. Nevyhne sa ani poukázaniu na amorálnosť manažéra jeho tímu alebo celkové zosmiešnenie rasistického uvažovania tej doby.

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: Manažér tímu Dodgers s frajerkou ležiaci v posteli. Jackieho manželka v jednej scéne v tielku s menším výstrihom. Bozkávanie Jackieho s manželkou.
Násilie a brutalita: Pár krát úmyselné zranenie Jackieho pri bejzbale.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Používanie slova “kruci”.
Alkohol/Drogy/Fajčenie: Pár krát fajčenie.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné: Provokovanie a ponižovanie Jackieho Robinsona.
Vhodnosť pre deti/mládež od: 12

DVD k zakúpeniu

Leave a Comment