Film: 42: Zrod legendy / 42 (2013)

Skutočný príbeh rozoberajúci osudy najslávnejšieho černošského hráča bejzbalu, ktorý prepísal históriu. Branch Rickey, majiteľ brooklynského baseballového tímu Dodgers uzatvára kontrakt s Jackie Robinsonom. Obaja muži sa stávajú tŕňom v oku publika, tlače a dokonca aj ostatných hráčov.

Film_42_2013

Dej filmu

Film analyzuje príchod Jackieho Robinsona do baseballového tímu Dodgers, za ktorého sa postaví jeho majiteľ Branch Rickey. Rickey sa odhodlá na boj s rasizmom v tomto športe, ale pre Jackieho je situácia miestami neznesiteľná kvôli neustálemu ponižovaniu.

Našťastie stretáva viacerých ľudí, ktorí sa mu stanú oporou a pomáhajú mu v boji proti predsudkom. Hlavnou dejovou líniou sú Jackieho úspechy v jeho baseballovej kariére a každodenné medziľudské vzťahy s jeho bielymi kolegami.

Film miestami ukazuje Jackieho rodinný život s jeho milujúcou manželkou. Jackiemu sa vďaka jeho odvahe, sebaovládaniu a talentu postupne darí meniť myslenie viac a viac ľudí.

Branch Rickey je popri Jackiem hlavným mravným hrdinom filmu. Jeho charizma je dotváraná vtipnými a trefnými narážkami prameniacimi z jeho náboženského presvedčenia. Nevyhne sa ani poukázaniu na amorálnosť manažéra jeho tímu alebo celkové zosmiešnenie rasistického uvažovania tej doby.

Dráma / Životopisný / Športový
USA, 2013, 128 min
Réžia: Brian Helgeland;
Hrajú: Chadwick Boseman, Harrison Ford, Christopher Meloni, Lucas Black, Nicole Beharie, Alan Tudyk, John C. McGinley, T.R. Knight, Ryan Merriman, Max Gail, Jud Tylor, Brett Cullen, Toby Huss;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: Manažér tímu Dodgers s frajerkou ležiaci v posteli. Jackieho manželka v jednej scéne v tielku s menším výstrihom. Bozkávanie Jackieho s manželkou.
Násilie a brutalita: Pár krát úmyselné zranenie Jackieho pri bejzbale.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Používanie slova “kruci”.
Alkohol/Drogy/Fajčenie: Pár krát fajčenie.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné: Provokovanie a ponižovanie Jackieho Robinsona.
Vhodnosť pre deti/mládež od: 12

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.