Film: Pýcha a predsudok / Pride & Prejudice (2005)

Romantický príbeh o niekedy až príliš priamych, inokedy až príliš spletitých vzťahoch, vychádzajúci z románu Jane Austinovej. Niekto bude možno sklamaný, niekto skôr prekvapený, pretože tu úplne absentujú posteľné scény, dokonca vo filme nepadne ani jeden vášnivý bozk. Tak čo je to za romantický brak? Práve naopak – dostatočne kreatívna story, ktorej tieto prvky vôbec nechýbajú.

Film_Pycha_a_predsudok_2005

Dej filmu

Film je vstavaný do obdobia, keď sa ešte spoločnosť delila na šľachtu a tých ostatných, keď sa pri dohadovaní sobáša pozeralo viac na veno ako na charakter. To samo o sebe dodáva udalostiam a viacerým postavám istú komickosť.

Základné jadro postáv vo filme tvorí rodina flegmatického pána Benetta, ktorý má viac trápnu než sympatickú ženu, ktorej najvyššou métou života je zabezpečenie vydaja jej dcér bez väčšieho ohľadu na to za koho sa vydajú.


Do obce prichádza bohatý a súčasne milý a sympatický pán Bingley a s ním jeho namyslená sestra a čudácky priateľ pán Darcy. Benettovci Bingleymu hneď dohodia najstaršiu dcéru Jane. Obaja si celkom dobre rozumejú a zdá sa, že je ruka v rukáve.

Druhá najstaršia dcéra Elisabeth, ktorá je vo filme hlavnou hrdinkou, si padne do oka s pánom Darcym. Každý z nich však svoje citové vzplanutie zakrýva chladným správaním a kopou slovných hračiek, takže nezostáva im nič iné len snívať jeden o druhom.

Film sa nápadne vysmieva z povrchného vstupovania do vzťahov a z naivity, ktorá necháva nerozvážne známosti prerásť do vážnejších až zničujúcich vecí.

Z jednotlivých momentov pramení nepriama kritika nafúkanosti a poukazovanie na to ako si ľudia kvôli pýche a predsudkom, týmto dvom nerestiam, ubližujú.

Pôsobivé je neskoršie gentlemanské Darcyho správanie, ktoré by mohlo byť vzorom aj pre nejedného súčasného muža, ako príklad váženia si žien a úctivého správania voči nim.

Romantický / Dráma
Veľká Británia / Francúzsko, 2005, 127 min
Réžia: Joe Wright
Hudba: Dario Marianelli
Hrajú: Keira Knightley, Talulah Riley, Rosamund Pike, Jena Malone, Brenda Blethyn, Judi Dench, Carey Mulligan, Rupert Friend, Tom Hollander, Matthew MacFadyen, Kelly Reilly, Donald Sutherland, Sinead Matthews, Penelope Wilton, Peter Wight, Claudie Blakley, Simon Woods, Tamzin Merchant;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota a intimita: Hlúpe správanie sa niektorých Elisabethiných sestier voči mužom.
Násilie a brutalita:
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné:
Vhodnosť pre deti od: 7

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.