Film: Amish Grace (2010)

Jeden z najlepších skutočných filmových príbehov o odpustení. Film plný pravdivých myšlienok, ktoré môžu pomôcť človeku správne pochopiť aj veľkú stratu.

Film_Amish_Grace

Dej filmu

Komunita Amišov si žije svoj pokľudný život v nádhernom prostredí Nickel Mines v americkej Pensylvánii. Netušia, že v ich blízkosti sa jeden muž chystá pomstiť Bohu za to, že dopustil úmrtie jeho dcérky.

Za obete si vyberie deti v miestnej amišskej škole. Vtrhne do školy a pozabíja niekoľko detí i seba. Ďalšie deti končia v nemocnici s vážnymi zraneniami.

Tento teroristický čin je vážnou ranou pre komunitu Amišov. Postupne sa snažia vysporiadať s krviprelievaním sebe vlastným spôsobom. Rozhodnú sa odpustiť.

Ako prvé gesto svojho odpustenia sa vyberú na návštevu manželky muža, ktorý pozabíjal ich deti, aby jej ponúkli pomoc, ak bude čokoľvek potrebovať.

Nie všetci medzi Amišmi, ale zdieľajú rovnaký pohľad na túto tragédiu. Ida, matka jedného zo zavraždených dievčat, nevie prijať, že má odpustiť takýto veľký zločin. Rastú v nej pochybnosti o Božej dobrote a láske. Jej mŕtva dcéra, má však pre ňu pripravený ešte jeden odkaz.

Dráma
USA, 2010, 88 min
Réžia: Gregg Champion;
Hrajú: Kimberly Williams-Paisley, Tammy Blanchard, Matt Letscher, Fay Masterson, Gary Graham, Darcy Rose Byrnes, Karley Scott Collins, Eugene Byrd, Amy Sloan, David Mazouz;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota a intimita:
Násilie a brutalita: Chystanie si strelnej zbrane a naznačenie vstupu do školy, kde malo prebehnúť zabitie viacerých detí kvôli nenávisti voči Bohu.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): 1x prisahanie Bohu.
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné: Niektoré podivné prvky viery Amišov.
Vhodnosť pre deti od: 12

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.