Film: Vo svetle pravdy / Za bílého dne / Alla luce del sole (2005)

Silný príbeh postavený na skutočných udalostiach o odvážnom kňazovi Pinovi Puglisi, ktorý v deveťdesiatych rokoch pôsobil na juhu Talianska v kraji zamorenom chorobou zvanou mafia. Vedel, že mu ide o život, ale vedel tiež, že nemá čo stratiť, pretože všetko na čom v skutočnosti v živote záleží je svätosť. V roku 2012 pápež Benedikt XVI. umožnil označenie Dona Puglisiho za mučeníka ako prvý krok k jeho beatifikácii.

AllaLuceDelSolle1

Dej filmu

Don Pino prichádza do svojho rodiska palermskej štvrti Brancaccio, aby tam pôsobil ako kňaz. Táto farnosť je známa ako bašta mafie. Vyznačuje sa rôznymi sociálnymi problémami. Miestni ľudia sú pod vplyvom mafie a prakticky tu mafia vládne.

Don Pino sa rozhodne ísť proti prúdu. Uvedomuje si, že je veľmi ťažké zmeniť dospelých, ktorí sú namočení do rôznych zločinov, ale svoju nádej a úsilie vkladá do detí, ktoré sa poflakujú na ulici.

Začína sa venovať deťom a mládeži. Neskôr do jeho farnosti prichádzajú tri rehoľné sestry a časom aj mladý kňaz Gregorio. Plánuje ďalšie sociálne projekty zamerané na mládež, aby ju uchránil od nástupu na cestu zločinu. Ostro napáda vo svojich kázňach mafiu a odmieta finančnú podporu od mafiánov.

Miestni mafiáni sú stále viac znepokojení z vplyvu, ktorý im preberá Don Pino, keď na svoju stranu získava čoraz viac ľudí. Začnú sa mu vyhrážať a zakazujú mladým, aby chodili k nemu na faru.

Pinova činnosť spôsobuje mafii v Palerme také ťažkosti, že mafiánski bossovia sú ochotní nerešpektovať obvyklú nedotknuteľnosť kňazov.

Dráma
Taliansko, 2005, 90 min
Réžia: Roberto Faenza;
Hudba: Andrea Guerra;
Hrajú: Luca Zingaretti, Corrado Fortuna, Francesco Foti, Alessia Goria;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota a intimita: Viac krát vyzývavo oblečené ženy – najmä krátke sukne.
Násilie a brutalita: Zlé zaobchádzanie so zvieratami. Viac krát bitka. Samovražda mladého chlapca ako výraz odporu voči otcovi, ktorý spolupracoval s mafiou na zavraždení Dona Pina. Vražda Dona Pina a tiež napríklad oslavovanie zavraždenia sudcov mladými mafiánskymi komplicmi.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Viac krát jemnejšie nadávky ako „do riti“ a podobne.
Alkohol/Drogy/Fajčenie: Viac krát fajčenie, aj detí. Pitie pri oslave.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres: Udalosti okolo vraždy Don Pina.
Iné: Drzé správanie mladých voči dospelým.
Vhodnosť pre deti od: 15

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.