Film: Temple Grandinová / Temple Grandin (2010)

Životopisná dráma rozprávajúca príbeh pozoruhodnej ženy, ktorej v detstve diagnostikovali autizmus. Temple Grandinová prekonala nepriazeň osudu a stala sa vedkyňou, spisovateľkou, ochrankyňou zvierat a priekopníčkou vzdelávania v oblasti autizmu.

Film Temple Grandinova 2010

Dej filmu

Temple myslí inak ako bežní ľudia. Myslí v obrazoch. S pomocou matky, tety a učiteľa dokázala Temple dosiahnuť méty, ktoré iní u nej považovali za nekonečne vzdialené. Lekár odporúčal jej matke, aby ju dala do ústavu. Žiadne iné riešenie nevidel a neponúkal. Jej matka ju však milovala natoľko, že sa rozhodla zo všetkých síl bojovať s hendikepom jej dcéry.

Životopisný príbeh ponúka najskôr sondu do prežívania a myslenia Temple počas jej pobytu u jej tety. Nasleduje začiatok jej štúdia na univerzite kombinovaný s jej spomienkami na obdobie pobytu na strednej škole. Už na strednej škole objavuje jeden z učiteľov u Temple znaky geniality. Temple u neho nachádza oporu a podporu pre jej ďalší rozvoj.

Po skončení štúdia sa Temple orientuje na prácu so zvieratami. Jej nekonformný prístup sa prejavuje v snahe maximálne porozumieť zvieratám. Vďaka jej prenikavému mysleniu prichádza s priekopníckymi ideami a vynálezmi. Žiaľ väčšinou sa stretáva s nepochopením. Jej vytrvalosť a odhodlanie jej však umožnili prekonať aj tie najväčšie prekážky.

Životopisný / Dráma
USA, 2010, 104 min
Réžia: Mick Jackson;
Hrajú: Claire Danes, Julia Ormond, David Strathairn, Catherine O’Hara, Stephanie Faracy;

.

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)

Sex, nahota, vyzývavosť a intimita:

Násilie a brutalita: Zabitie kravy ranou do hlavy.

Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Jeden krát Temple nadáva chlapom do idiotov. Asi 1x božekovanie.

Alkohol/Drogy/Fajčenie: 

Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres: Topenie sa kravy.

Iné: Kvôli autizmu sa Temple správa často neokrôchane a uletene.

Vhodnosť pre deti/mládež od: 12Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.