Film: Kôň Sirota / Orphan Horse (2018)

Problémová sirota Shelly, osamelý starec Ben, poctivý policajt a nerozhodná sociálna pracovníčka. Na prvý pohľad podivná partia. Pri lepšom pohľade poprepájané osudy, ktoré čaká uzdravenie s dojímavým záverom.

Movie Orphan Horse 2018

Dej filmu

Shelly je dvanásťročné dievča, ktorej zomrela mama. Ujde od svojich nevlastných rodičov, ktorí ju týrajú. Dostáva sa na chátrajúci ranč, kde zažije hneď na začiatku dosť divoké udalosti. Na ranči žije starý Ben, ktorý je typický mrzút a samotár. Po zmiznutom dievčati začínajú pátrať jej pestúni. Neskôr je do pátrania zapojený i miestny policajt so sociálnou pracovníčkou Caroline.

Shelly zostáva žiť u Bena. Vytvorí si vzťah s mladou kobylou, ktorej dá meno Orphan. Ben úspešne popiera, že by videl Shelly, keď sa tí, čo po nej pátrajú dostávajú aj k jeho pozemku.

Medzi Shelly a Benom v pravidelných intervaloch prichádza k ostrejším výmenám názorov. Jedného dňa to dospeje k tomu, že Shelly sa rozhodne odísť aj od Bena. Zhodou okolností prichádza autom Caroline, ktorá Orphana zrazí autom. Veci sa rýchlo dostávajú do pohybu. Medzi na prvý pohľad vzdialenými postavami vyvstáva prepojenie, ktoré pomôže všetkým dôjsť k prelomovým posunom v ich vzťahoch.

Láska, odpustenie, uzdravenie a odvážna obeta je vyvrcholením tohto príjemného rodinného filmu.

Spočiatku je film pomalší a rozvláčnejší. V tretej tretine začína mať to správne tempo.

Dráma / Rodinný
USA, 2018, 98 min
Réžia: Sean McNamara;
Hrajú: Jon Voight, Alexa Nisenson, Vail Bloom, Eva La Rue, Philip Boyd, Isabella Blake-Thomas, Mary Charles Miller, Brooks Roseberry;

.

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)

Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: Viac krát ženy v obtiahnutých nohaviciach.

Násilie a brutalita: Vyhrážanie sa zmlátením opaskom. Jazvy na chrbte malého dievčaťa od šľahania opaskom. Vrazenie päsťou do tváre 1x. Zastrelenie koňa.

Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Viac krát nadávka “prekliate”. Pár krát božekovanie.

Alkohol/Drogy/Fajčenie: 

Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres: 

Iné: Dievča ušlo od nevlastných rodičov, ktorí ho týrali. Jedna trochu trápna amatérska scéna s vlkmi, ktorí nič neurobili dievčaťu ležiacemu na zemi, ktoré mali na dosah, ale vážne zranili jedného koňa za ohradou. Občas drzé správanie sa Shelly voči Benovi alebo klamanie.

Vhodnosť pre deti/mládež od: 12Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.