Film: Vysvobození / I am David (2003)

Dojímavý príbeh o obetovaní života za druhého človeka a o pomoci opustenému chlapcovi na ceste za jeho matkou. Jedná sa o adaptáciu na motívy románu Anne Holmovej s názvom North To Freedom.

Film_Vysvobozeni_2003

Dej filmu

David je mladý 12-ročný chlapec, žijúci v Bulharsku. Bol odtrhnutý od svojich rodičov a umiestnený do komunistického pracovného tábora. Po čase sa mu však podarí utiecť.

Snaží sa dostať na slobodu do Dánska na základe inštrukcií od svojho blízkeho priateľa. Na ceste za slobodou putuje najskôr po mori, neskôr krížom cez celé Taliansko.

Stretáva zaujímavých ľudí, ktorí mu každý svojim špecifickým spôsobom pomáhajú alebo chcú pomôcť. Postupne sa dostáva ďalej a ďalej k cieľu.

Počas putovania sa Davidovi pravidelne v mysli vynárajú spomienky na rodičov a na krutosti v Bulharsku. Najväčšou pomocou pre Davida je istá staršia pani, pre ktorú je David ako jej dávno zomrelý syn. Davida prevezie do Švajčiarska a vďaka jej láske ku knihám sa David dozvedá, že jeho mama je stále nažive.

Dráma
USA, 2003, 90 min
Réžia: Paul Feig;
Hrajú: Ben Tibber, James Caviezel, Joan Plowright, Hristo Shopov, Silvia De Santis, Maria Bonnevie, Valeri Yordanov, Paul Feig, Lucy Russell, Paraskeva Djukelova;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: Väčší výstrih na šatách jednej ženy. Obrázok ženy v plavkách/bielizni.
Násilie a brutalita: Viac krát bitka, zastrelenie Davidovho priateľa
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné: Viacero scén pôsobiacich naivne, ale inak pekná pointa.
Vhodnosť pre deti/mládež od: 12

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.