Film: Vysvobození / I am David (2003)

Dráma
USA, 2003, 90 min
Réžia: Paul Feig;
Hrajú: Ben Tibber, James Caviezel, Joan Plowright, Hristo Shopov, Silvia De Santis, Maria Bonnevie, Valeri Yordanov, Paul Feig, Lucy Russell, Paraskeva Djukelova;

Dojímavý príbeh o obetovaní života za druhého človeka a o pomoci opustenému chlapcovi na ceste za jeho matkou. Jedná sa o adaptáciu na motívy románu Anne Holmovej s názvom North To Freedom.

Dej filmu
David je mladý 12-ročný chlapec, žijúci v Bulharsku. Bol odtrhnutý od svojich rodičov a umiestnený do komunistického pracovného tábora. Po čase sa mu však podarí utiecť. Snaží sa dostať na slobodu, do Dánska na základe inštrukcií jeho blízkeho priateľa, ktorý zahynul pri jednom incidente, za ktorý niesol síce zodpovednosť sám David, ale vinu na seba zobral jeho priateľ a aj namiesto Davida bol zabitý.
Na ceste za slobodou putuje najskôr po mori a neskôr krížom cez celé Taliansko. Stretáva mnohých zaujímavých ľudí, ktorí mu každý svojim špecifickým spôsobom pomáhajú alebo chcú pomôcť. Postupne sa dostáva ďalej a ďalej k cieľu. Počas jeho putovania sa mu pravidelne v mysli vynárajú spomienky na rodičov a na krutosti v Bulharsku. Zachráni život jednému dievčaťu – Márii, s ktorou sa skamaráti a jej rodina mu poskytne na istý čas bývanie. Najväčšou pomocou je pre neho istá staršia pani, pre ktorú je David ako jej dávno zomrelý syn. Davida prevezie do Švajčiarska a vďaka jej láske ku knihám sa David dozvedá, že jeho mama je stále nažive a kde presne mamu nájde. Napokon Davidovi pomôže dostať sa lietadlom do Dánska, kde sa stretáva so svojou mamou.

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: Väčší výstrih na šatách jednej ženy. Obrázok ženy v plavkách/bielizni.
Násilie a brutalita: Viac krát bitka, zastrelenie Davidovho priateľa
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné: Viacero scén pôsobiacich naivne, ale inak pekná pointa.
Vhodnosť pre deti/mládež od: 12

DVD k zakúpeniu

Leave a Comment