Film: Život je krásny / Life Is Beautiful (1997)

Veselo – smutný film o láske muža k žene i láske otca k synovi. Príbeh o tom ako sa otec obetoval za záchranu svojej rodiny a za uchránenie syna od vojnovej reality premenou utrpenia do podoby veľkolepej hry. Film zosmiešňuje pomýlené fašistické, nacistické či rasistické zmýšľanie i jednoduchú ľudskú nafúkanosť či vyvyšovanie sa.

Dej filmu

Príbeh sa začína v roku 1939. Guido (Roberto Begnini) je typický talian, ktorý sa zaľúbil do istej mladej dámy menom Dora. S ňou sa viac krát stretne pri rozličných náhodných a menej náhodných príležitostiach.

Napokon sa zhruba v polovici filmu, po veselom zaliečaní sa Guida, zoberú a narodí sa im syn. Neskôr však dochádza k deportáciám Židov do koncentračných táborov a neminie to ani Guida, keďže je tiež Žid.

Keď Dora zistí, že jej muža a syna vzali do transportu, chce ísť s nimi a tak ju naložia do toho istého vlaku. Aby Guido uchránil svojho syna od traumy z toho čo sa deje, stvárňuje mu všetko čo sa odohráva ako súčasť veľkej hry, ktorej majú tú česť sa zúčastniť.

Prvou cenou má byť nový tank, o ktorom Guidov syn sníva. Guido síce nakoniec zomiera, ale zanecháva po sebe silný odkaz lásky k svojmu synovi a žene.

Komédia / Romantický / Dráma / Vojnový
Taliansko, 1997, 116 min
Réžia: Roberto Benigni
Hudba: Nicola Piovani
Hrajú: Roberto Benigni, Nicoletta Braschi, Giorgio Cantarini, Giustino Durano, Marisa Paredes, Horst Buchholz, Verena Buratti, Gina Rovere, Andrea Tidona, Omero Antonutti, Richard Sammel;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide) Bude doplnené neskôr
Sex, nahota a intimita: Zopár Guidových prehnaných výlevov zaľúbenosti.
Násilie a brutalita: Útlak pri deportáciách a v koncentračnom tábore. Zastrelenie Guida.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Božekovanie.
Alkohol/Drogy/Fajčenie: Popíjanie nacistov.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné:
Vhodnosť pre deti od: 9

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.