Film: Ben Hur (1959)

Príbeh, ktorý nadchýna celé generácie. Príbeh o Židovi Ben Hurovi, ktorého život je konfrontovaný nielen s pôsobením Rimanov v jeho rodnej krajine, vyhnanstvom na galejách, ale aj so samotným Kristom, ktorý je jeho súčasníkom.

Film o odpúšťaní, vytrvalosti, viere, priateľstve a zrade. O tom ako hriech zotročuje človeka a ako ničí všetko dobré a krásne. Príbeh o tom ako človek môže nájsť záchranu a vyslobodenie zo svojho úbohého života jedine v Bohu.

Film_Ben_Hur_1959_Charlton_Heston

Dej filmu

Messala je Riman a s rímskym vojskom prichádza do Jeruzalema, aby prebral velenie posádky a aby spolu s novým prokurátorom obnovil poriadok v tejto nepokojnej provincii.

S Messalom sa chce stretnúť princ Júda Ben Hur. Spolu s Messalom obaja vyrrastali ako bratia. Ben Hur využije stretnutie s Messalom na predloženie svojej prosby, aby sa Rimania stiahli s Judei a aby dali Židom slobodu.

Messala to samozrejme ako nadšený Riman odmieta. Messala považuje cisára za jediného boha, ktorý má skutočnú moc. Chce od Ben Hura, aby mu prezradil mená tých, ktorí vyvolávajú v Judei rozbroje. Ben Hur je však verný svojmu ľudu a nikoho nezradí, aj keď nesúhlasí s násilím, ktoré títo Židia páchajú.

Zakrátko do mesta prichádza prokurátor. Pri prechádzaní cez ulicu, kde je na streche Ben Hur so sestrou, sa uvoľnia zo strechy škridle a spadnú medzi Rimanov. Tí to vnímajú ako pokus o útok a Ben Hura zatknú a posielajú ho na galeje.

Očakáva sa, že Ben Hur tvrdé podmienky na galejách neprežije a že sa už do rodnej Judei nikdy nevráti. Jeho osudom, ale nie je umrieť ako rímsky otrok.

Akčný / Dobrodružný / Dráma / Romantický
USA, 1959, 212 min
Réžia: William Wyler;
Hrajú: Charlton Heston, Jack Hawkins, Stephen Boyd, Hugh Griffith, Martha Scott, Cathy O’Donnell, Sam Jaffe, Finlay Currie, André Morell, Ferdy Mayne, Giuliano Gemma, Laurence Payne, Ralph Truman;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide) Bude doplnené neskôr
Sex, nahota a intimita:
Násilie a brutalita:
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné:
Vhodnosť pre deti od: 9

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.