Film: Ben Hur (1959)

Akčný / Dobrodružný / Dráma / Romantický
USA, 1959, 212 min
Réžia: William Wyler
Hudba: Miklós Rózsa
Hrajú: Charlton Heston, Jack Hawkins, Stephen Boyd, Hugh Griffith, Martha Scott, Cathy O’Donnell, Sam Jaffe, Finlay Currie, André Morell, Ferdy Mayne, Giuliano Gemma, Laurence Payne, Ralph Truman, John Le Mesurier, Lando Buzzanca, José Greci, Marina Berti, Raimondo Van Riel, Pietro Tordi, Enzo Fiermonte;

Príbeh je o odpúšťaní, vytrvalosti, viere, priateľstve a zrade. O tom ako hriech, resp. zlo zotročuje človeka a ako ničí všetko dobré a krásne. Príbeh o tom ako človek môže nájsť záchranu a vyslobodenie zo svojho úbohého života jedine v Bohu.

Dej filmu
Je rok narodenia Krista, Judea je pod nadvládou Ríma a práve sa koná sčítanie ľudu. Do Jeruzalema preto prichádza aj Jozef s Máriou. V Betleheme sa narodí dlho očakávaný Spasiteľ, ktorý má priniesť svetu pokoj a nádej. Dej sa následne prenáša do roku 26. Messala je Riman a s rímskym vojskom prichádza do Jeruzalema, aby prebral velenie posádky a aby spolu s novým prokurátorom obnovil poriadok v tejto nepokojnej provincii…
S Messalom sa chce stretnúť princ Júda Ben Hur, najbohatší Žid v meste. Hlavný dôvod je ten, že Ben Hur a Messala boli ako malí chlapci priateľmi, boli skoro ako bratia. Obaja sa preto tešia, keď sú znova spolu.
Ben Hur chce, aby sa Rimania stiahli a aby dali Židom slobodu. Messala to samozrejme ako nadšený Riman odmieta. Messala považuje cisára za jediného boha, skutočného boha, ktorý má skutočnú moc, a preto na základe svojej vernosti cisárovi chce od Ben Hura, aby mu prezradil mená tých, ktorí vyvolávajú v Judei rozbroje. Ben Hur je však verný svojmu ľudu a nikoho nezradí, aj keď nesúhlasí s násilím, ktoré títo Židia páchajú. Ben Hur navyše vyčíta Messalovi, že vraždí v mene Ríma, a že sa Rím rúha Bohu. Messala dáva Ben Hurovi ultimátum, že buď mu pomôže alebo sa z nich stanú nepriatelia. Ben Hur trvá na svojom, preto sa priateľstvo medzi nimi rúca.
Zakrátko do mesta prichádza prokurátor. Pri prechádzaní cez ulicu, kde je na streche Ben Hur so sestrou, sa uvoľnia zo strechy škridle a spadnú medzi Rimanov. Tí to vnímajú ako pokus o útok a Ben Hura zatknú. Vysvetľuje, že to bola nehoda, Messala to vie, ale aj napriek tomu, posiela Júdu na galeje. Ešte pred tým sa ale od Messalu dozvie, že aj jeho matka a sestra budú uväznené. Cestou na galeje stretáva vysileného Ben Hura Ježiš a dáva mu napiť.
Keď Ben Hur slúži na galére, prichádza jedného dňa nový rímsky konzul Arrius, ktorý má veliť ich flotile. Ten sa od Bena Hura dozvedá, že slúži na galejách viac ako tri roky, čo je pre neho veľmi prekvapujúce, pretože nikto neprežije viac ako rok na galejách. Pred jedným námorným súbojom s macedónskou flotilou rozhodne kapitán, aby Ben Hura nepripútali reťazami, tak ako ostatných otrokov. Za to Ben Hur konzula Arria zachráni na konci boja. Ben Hur sa dostáva pod Arriovu ochranu. Cisár sa rozhodne darovať Arriovi Ben Hura ako otroka, aby si s ním mohol robiť čo chce. Arrius dá Ben Hurovi jeho prsteň, ktorý od neho Ben Hur s vďačnosťou prijíma. Stáva sa tak akoby Arriovým synom a prestáva byť otrokom.
Ben Hur sa rozhodne vrátiť do Jeruzalema a vyhľadať svoju matku a sestru. Zúčastňuje sa pretekov konských záprahov, ktoré vyhrá aj napriek neférovým praktikám Messalu. Prichádza za zraneným, polomŕtvym Messalom, od ktorého sa dozvie, že jeho matka a sestra sú v údolí malomocných.
Ben Hur viní rímsku krutosť, ktorou sa nakazil aj Messala, čo bolo príčinou všetkého nešťastia, ktoré ho postretlo. Júda preto, kvôli odporu k Rímu neprijme rímske občianstvo. Vráti tiež prsteň, ktorý predtým dostal od Arria. Je zo všetkého znechutený a je naplnený nenávisťou. Premenil sa akoby na toho, proti komu bojoval – na Messalu.
Ulice Jeruzalema sú prázdne, všetci odišli na Ježišov súd. Vtedy Ben Hur v Ježišovi spoznáva toho, ktorý sa mu dal napiť, keď ho viedli na galeje. Júda sa mu chce odplatiť aspoň tým, že mu aj on dá piť, keď Ježiš padá pod krížom, ale Rimania mu v tom v poslednej chvíli zabránia.
Pod krížom stretáva Ben Hur Baltazára. Pýta sa ho čo Nazaretský urobil, že si zaslúžil smrť na kríži? Baltazár mu odpovedá, že Ježiš na seba vzal naše hriechy.

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide) Bude doplnené neskôr
Sex, nahota a intimita:
Násilie a brutalita:
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné:
Vhodnosť pre deti od:

DVD k zakúpeniu

Leave a Comment