Film: Rúcho / The Robe (1953)

Dráma
USA, 1953, 135 min
Réžia: Henry Koster
Hudba: Alfred Newman
Hrajú: Richard Burton, Jean Simmons, Victor Mature, Michael Rennie, Dean Jagger, Richard Boone, Jeff Morrow, Ernest Thesiger, George Melford, Cameron Mitchell, Harry Shearer, Mae Marsh, George E. Stone, Dawn Addams;

Film o tribúnovi Galliovi, ktorý mal na starosti vykonanie ukrižovania Ježiša Krista. Po jeho premene na kresťana sa z neho stáva ešte odvážnejší a šľachetnejší muž, než akým bol. Pre Krista dokázal aj so svojou milovanou Dianou položiť život.

Dej filmu
Dej sa odohráva za čias vládnutia Tibéria. Tribún Marcelle Gallius sa dostane do sporu s Caligulom a je poslaný na službu do Jeruzalema. V čase, keď Galius vchádza do Jeruzalema, vhcádza do mesta i Ježiš. S Galiom prichádza Jeruzalema aj jeho otrok Demetrius. Demetrius sa rozhodne varovať Ježiša akonáhle sa dozvie, že sa ho chystajú chytiť. Prichádza však neskoro. Prihovára sa za Ježiša u svojho pána Galia. Pilát oznámi Galiovi, že má ísť na ostrov Capri, ale ešte pred tým ho poverí popravou Ježiša a dvoch zločincov. Gallia prenasledujú po Ježišovom umučení zlé sny a fóbie odkedy dal na seba Ježišovo rúcho. Gallius prichádza na Capri za Dianou a za cisárom. Gallius rozpovie cisárovi o zvláštnych udalostiach okolo Ježiša. Gallius verí, že keď zničí rúcho, prestanú aj jeho problémy. Preto sa vyberie späť do Palestíny. V Palestíne sa Gallius stretáva s kresťanmi. Vďaka nim nájde aj Demetria, ktorý má stále u seba rúcho. Demetrius však Gallia upozorňuje, že neochorel z rúcha, ale zo svojho svedomia a zo svojho hriechu. Gallius sa zmení a postaví sa na obranu kresťanov a neskôr sa sám stáva kresťanom. Avšak Tiberius zomiera a cisárom sa stáva Galliov nepriateľ Caligula. Gallius prichádza do Ríma s ďalšími kresťanmi a tam sa stretáva aj s Dianou. Gallius zachraňuje Demetria zo zajatia a cisár Caligula je z toho plný zlosti. Gallius je pri obrane Demetria napokon zajatý. Gallius je súdený pred cisárom za to, že sa pridal ku kresťanom, ktorých cisár vyhlasuje za buričov. Gallius nezaprie Ježiša ani pred cisárom a preto je odsúdený na smrť aj spolu s Dianou, ktorá sa ho zastala.

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota a intimita: Vyzývavo oblečené ženy. Bozkávanie sa Diany a Gallia.
Násilie a brutalita: Zlé narábanie s otrokmi, bičovanie, bitie a iné mučenie. Mučenie Ježiša. Zastrelenie kresťana Justusa šípom do hrude.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Demetrius preklína Gallia.
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné: Obchodovanie s ľuďmi.
Vhodnosť pre deti od:15

DVD k zakúpeniu

Leave a Comment