Film: Rúcho / The Robe (1953)

Film o tribúnovi Galliovi, ktorý mal na starosti vykonanie ukrižovania Ježiša Krista. Po jeho premene na kresťana sa z neho stáva ešte odvážnejší a šľachetnejší muž, než akým bol.

Film_Rucho_1953

Dej filmu

Za vlády Tibéria sa tribún Gallius dostáva do sporu s Caligulom a je poslaný na službu do Jeruzalema. V čase, keď Galius vchádza do Jeruzalema, prichádza do mesta i Ježiš.

S Galiom prichádza do Jeruzalema aj jeho otrok Demetrius. Demetrius sa rozhodne varovať Ježiša akonáhle sa dozvie, že sa ho chystajú chytiť. Prichádza však neskoro.

Pilát oznámi Galiovi, že má ísť na ostrov Capri, ale ešte pred tým ho poverí popravou Ježiša a dvoch zločincov. Gallia prenasledujú po Ježišovom umučení zlé sny a fóbie.

Gallius prichádza na Capri za Dianou a za cisárom. Rozpovie cisárovi o zvláštnych udalostiach okolo Ježiša. Gallius verí, že keď zničí Ježišovo rúcho, do ktorého bol krátko zahalený, prestanú aj jeho problémy. Preto sa vyberie späť do Palestíny.

V Palestíne sa Gallius stretáva s kresťanmi. Vďaka nim nájde aj Demetria, ktorý má stále u seba rúcho. Demetrius však Gallia upozorňuje, že neochorel z rúcha, ale zo svojho svedomia a zo svojho hriechu.

Gallius nájde dar obrátenia, postaví sa na obranu kresťanov a neskôr sa sám stáva kresťanom.

Keď Tiberius zomiera, cisárom sa stáva Galliov nepriateľ Caligula. Gallius prichádza do Ríma s ďalšími kresťanmi a tam sa stretáva aj s Dianou. Zachraňuje Demetria zo zajatia, ale cisár Caligula je z toho plný zlosti a nechá Galliusa zajať. Aby si Gallius zachránil život, stačí mu zaprieť Ježiša.

Dráma
USA, 1953, 135 min
Réžia: Henry Koster;
Hudba: Alfred Newman;
Hrajú: Richard Burton, Jean Simmons, Victor Mature, Michael Rennie, Dean Jagger, Richard Boone, Jeff Morrow, Ernest Thesiger, George Melford, Cameron Mitchell, Harry Shearer, Mae Marsh, George E. Stone, Dawn Addams;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota a intimita: Vyzývavo oblečené ženy. Bozkávanie sa Diany a Gallia.
Násilie a brutalita: Zlé narábanie s otrokmi, bičovanie, bitie a iné mučenie. Mučenie Ježiša. Zastrelenie kresťana Justusa šípom do hrude.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Demetrius preklína Gallia.
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné: Obchodovanie s ľuďmi.
Vhodnosť pre deti od: 15

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.