Film: Slavíci v kleci / The chorus / Les Choristes (2004)

Hudobný / Dráma
Francúzsko / Švajčiarsko / Nemecko, 2004, 96 min
Réžia: Christophe Barratier
Hudba: Bruno Coulais
Hrajú: Gérard Jugnot, François Berléand, Jean-Baptiste Maunier, Kad Merad, Marie Bunel, Maxence Perrin, Didier Flamand, Jacques Perrin;

Príbeh ukazuje, aké je pri výchove dôležité voliť láskavý prístup namiesto autoritatívneho. Taktiež film dobre zobrazuje, že aj z chlapcov, ktorí môžu na prvý pohľad pôsobiť ako úplne neschopní sa dá veľa pozitívneho vydolovať, ale je potrebné, aby mali pri sebe dospelú osobu zaujímajúcu sa o nich, v ktorej nájdu oporu.

Film Les Choristes 2004

Dej filmu
Učiteľ Clément Mathieu prichádza do školy určenej pre problémových chlapcov. Vládne tu tvrdý režim pod vedením tunajšieho vypočítavého a nie veľmi citlivého riaditeľa školy. Clémentovou záľubou je hudba prostredníctvom ktorej sa mu darí získať si i chlapcov. Vedenie školy mu spočiatku kladie rôzne polená pod nohy, pretože jeho prístup je na miestne pomery značne nekonvenčný. Keď si časom aj širšie okolie začne všímať, aké úspechy učiteľ Clément Mathieu so svojimi zverencami dosahuje, začne byť viac akceptovaný aj samotným riaditeľom školy. Neskôr sa ale situácia medzi učiteľom Clémentom a riaditeľom školy opäť skomplikuje, kvôli rozličným ťažkostiam, ktoré sa v škole vyskytnú. Ich konflikt vyvrcholí tým, že je zo školy vyhodený. Napriek tomu jeho pôsobenie nezostáva bez odozvy. Prináša ovocie v podobe zmeny neskoršieho života niektorých chlapcov, ktorí ho vďaka jeho láskavému jednaniu začali mať radi. Jedného chlapca, ktorý je sirotou si dokonca vezme k sebe.

 

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota a intimita:
Násilie a brutalita: Bitie chlapcov prísnymi učiteľmi.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Asi 2x vulgárna nadávka.
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné: Clémenteho úspechy bez väčších problémov pôsobia trochu utopicky. Neúctivé správanie sa chlapcov k dospelým,
Vhodnosť pre deti od: 15

DVD k zakúpeniu

Leave a Comment