Film: Slavíci v kleci / The chorus / Les Choristes (2004)

Film o tom ako je možné aj z problémových chlapcov formovať ľudí s potenciálom, ak majú pri sebe dospelú osobu, v ktorej nájdu oporu, a ktorá sa o nich skutočne zaujíma.

SlaviciVKleci1

Dej filmu

Učiteľ Clément Mathieu prichádza do školy určenej pre problémových chlapcov. Vládne tu tvrdý režim pod vedením tunajšieho vypočítavého a nie veľmi citlivého riaditeľa školy.

Clémentovou záľubou je hudba prostredníctvom ktorej sa mu darí získať si i chlapcov. Vedenie školy mu spočiatku kladie rôzne polená pod nohy, pretože jeho prístup je na miestne pomery značne nekonvenčný.

Keď si časom aj širšie okolie začne všímať, aké úspechy učiteľ Clément Mathieu so svojimi zverencami dosahuje, začne byť viac akceptovaný aj samotným riaditeľom školy. Neskôr sa ale situácia medzi učiteľom Clémentom a riaditeľom školy opäť skomplikuje, kvôli rozličným ťažkostiam, ktoré sa v škole vyskytnú.

Ich konflikt vyvrcholí tým, že je zo školy vyhodený. Napriek tomu jeho pôsobenie prináša svoje ovocie.

Hudobný / Dráma
Francúzsko / Švajčiarsko / Nemecko, 2004, 96 min
Réžia: Christophe Barratier;
Hudba: Bruno Coulais;
Hrajú: Gérard Jugnot, François Berléand, Jean-Baptiste Maunier, Kad Merad, Marie Bunel, Maxence Perrin, Didier Flamand, Jacques Perrin;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota a intimita:
Násilie a brutalita: Bitie chlapcov prísnymi učiteľmi.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Asi 2x vulgárna nadávka.
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné: Clémenteho úspechy bez väčších problémov pôsobia trochu utopicky. Neúctivé správanie sa chlapcov k dospelým,
Vhodnosť pre deti od: 15

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.