Film: Nezabudnuteľná cesta / Dlouhá cesta / A Walk to Remember (2002)

Dráma / Romantický
USA, 2002, 98 min
Réžia: Adam Shankman
Hrajú: Shane West, Mandy Moore, Peter Coyote, Daryl Hannah, Lauren German, Clayne Crawford, Paz de la Huerta, Matt Lutz, David Andrews, David Lee Smith, Erik Smith, Anne Fletcher, Adam Shankman;

Romantický príbeh, ktorý sa už dnes tak ľahko nevidí. Je možné zmeniť človeka, ktorého milujeme? Vzťah bez predmanželského sexu? Všetko je len utópia? Nádherný film o čistom vzťahu lásky medzi mužom a ženou.

Dej filmu
Landon so svojou partiou nahovoria jedného študenta, ktorý sa s nimi chce kamarátiť, aby skočil do vody z vysokej rampy u jazera. Pri páde sa zraní a navyše ich vystrájanie zaregistruje policajt, ktorý pri úteku zo súkromného pozemku chytí Landona. Ten dostane ako trest upratovanie priestorov školy, doučovanie a hranie v jednom predstavení divadelného krúžku.
Landon žije so svojou matkou, ktorá nestačí na jeho výchovu. Je to klasický teeneger, ktorý má na prvom mieste snahu byť zaujímavým pre svoje okolie.
Do tej istej školy ako Landon chodí tiež Jamie Sullivanová. Tá cestuje pravidelne tým istým autobusom ako Landon. Jamie sa jedného dňa rozhodne, že si k nemu prisadne. Chce nadviazať rozhovor, ale Landon nechce, aby ho obťažovala. Jamie má napísaný zoznam vecí, ktoré chce v živote urobiť. Jedným z bodov je aj spriatelenie sa s niekým, koho nemá rada, a práve preto sa k Landonovi snažila správať milo aj v autobuse.
Landon si nevie poradiť s prípravou na divadelné predstavenie a preto požiada o pomoc práve Jamie, ktorá má s divadelným krúžkom skúsenosti. Jamie mu sľúbi pomoc, ale od neho chce trošku zvláštny prísľub, má sľúbiť že sa do nej nezamiluje. On v tom nevidí problém, je presvedčený, že v jej prípade sa mu to nemôže stať.
Pred kamošmi sa Landon hanbí priznať, že sa stretáva s Jamie – ona je z jeho správania sklamaná a nechce mu už ďalej pomáhať s prípravou pre divadelný krúžok.
Pri predstavení, pred publikom je Landon očarený z Jamie, kvôli jej upravenému vzhľadu. Vtedy sa do nej zamiluje. Prichádza za Jamie a hovorí jej, že mu chýbajú ich schôdzky. Už neskrýva to, že sa s ňou chce priateliť, avšak Jamie je stále nahnevaná.
Landon začne Jamie prejavovať svoju náklonnosť, pričom Belinda, dievča s ktorým Landon pred tým chodil začne žiarliť a spolu s kamarátmi urobia fotomontáž, ktorou chcú Jamie zosmiešniť. Jamie je šokovaná, pretože sa na nej zabáva celá škola, vtedy sa jej Landon zastane a rozíde sa so svojimi predchádzajúcimi kamošmi.
Landon príde prosiť Jaminho otca, či by ju mohol pozvať na rande. Ten síce najskôr nesúhlasí, ale napokon im stretnutie dovolí. Začnú sa spolu schádzať, Landon plní Jamie priania z jej zoznamu vecí, o ktorých sníva.
Pri jednom stretnutí Jamie prezradí Landonovi, že umiera, pretože má rakovinu, a preto nechcela, aby sa do nej zamiloval.
Landon využíva každú voľnú chvíľu, aby bol pri svojej milovanej. Landonov otec – lekár, sa postará o to, aby mohla mať domácu liečbu. Vtedy sa Landon príde udobriť so svojim otcom, s ktorým bol pohádaný a poďakuje mu za to čo pre Jamie urobil.
Nakoniec sa Landon s Jamie spolu zosobášia. Jamie zakrátko zomiera, ale z Landona je nový človek, ktorému život s Jamie dal nový rozmer života.

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota a intimita: Vyzývavo oblečené niektoré študentky. Pár krát dvojzmyselné perverzné narážky Landonových kamarátov. Bozlávanie sa Landona a Jamie.
Násilie a brutalita: Bitka medzi Landonom a jeho spolužiakom.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie: Pitie piva.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné:
Vhodnosť pre deti od: 12

DVD k zakúpeniu

Leave a Comment