Film: Lekár zázrakov / Giuseppe Moscati (2007)

Krásny film, ktorý dáva vyniknúť ľudskosti, láske a hlavne obrovskej obete. Svätec Giuseppe Moscati bolo konfrontovaný nielen s fyzickou biedou množstva ľudí, ale aj s duchovnou biedou. Dokázal účinne pomáhať aj v jednom i druhom prípade vďaka svojej odbornosti, láske a vernosti Bohu.

Film_Moscati_Doktor_pre_chudobnych_2007

Dej filmu

Giuseppe Moscati bol lekárom, profesorom, vedcom a preslávil sa svojim mimoriadnym prístupom k chudobným. Žil na prelome 19. a 20. storočia.

Film ukazuje veľkosť osobnosti tohto človeka, ktorý bol nablízku svojim pacientom za každých okolností. Vtedy, keď iní lekári si už dopriavali rôzne pôžitky, Moscati chodil po štvrtiach, kde žili najchudobnejší a poskytoval im zdravotnú starostlivosť. Šlo mu nielen o telesné uzdravovanie, ale aj o zdravie duší.

Film začína obdobím Moscatiho štúdií a pokračuje dobou z jeho lekárskej praxe. Moscati sa staral aj o ľudí, ktorých sa nikto nechcel ani len dotknúť. Vo svojej obetavej práci pokračuje aj vo vojnových rokoch. Film ukazuje aj veľkosť Moscatiho ako verného priateľa i vtedy, keď ho jemu blízki podrazili.

Postupujúci sekularizmus a úpadok morálky v Európe Moscatiho nezomlel. Pre svoje okolie bol živým dôkazom, že Boh skrze svojich verných koná veľké nepochopiteľné zázraky.

Korením filmu je Moscatiho radostná povaha a jeho špecifický zmysel pre humor.

Životopisný / Dráma

Taliansko, 2007, 2 x 100 min

Réžia: Giacomo Campiotti;

Hrajú: Giuseppe Fiorello, Ettore Bassi, Kasia Smutniak, Giorgio Colangeli, Giuseppe Zeno, Bruno Cariello, Antonella Stefanucci, Maria Toesca;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota a intimita: Viac krát vyzývavo oblečená prostitútka. Bozkávanie sa mladého lekára s prostitútkou.
Násilie a brutalita: Mladý lekár dávajúci žene peniaze, aby si zaplatila potrat ich dieťaťa.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie: Viac krát popíjanie vína alebo fajčenie. Pár krát fajčí aj Moscati, keďže v tej dobe neboli riadne poznatky o šodlivosti fajčenia.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné:
Vhodnosť pre deti od: 15

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.