Film: Florence Nightingaleová / Florence Nightingale (1985)

Príbeh o skutočne výnimočnej žene približuje počiatky práce zdravotných sestier vo Veľkej Británii a pomalý, ťažkopádny a hlavne značne surový vývoj britskej medicíny, kde pre mnohých osud vojaka a chorého človeka bol bližší osudu čísla než živej ľudskej bytosti.

florence nightingale movie

Dej filmu

Skutočný príbeh o Florence Nightingaleovej, ktorá sa rozhodla venovať svoj život pre chorých a bezmocných. Florence svojim prístupom k chorým odpovedala na Božie volanie do tejto služby, ktoré cítila už od svojej mladosti.

Florence vnímala, že v britskom zdravotníctve vládne neodborný a často neľudský prístup. Je zhrozená biedou a katastrofálnymi podmienkami, v akých chorí prebývajú.

Florence je konfrontovaná s odhováraním a výčitkami. Nedá sa však odradiť a pokračuje v ceste za svojím poslaním pomáhať a zlepšovať situáciu chorých.

Dráma / Životopisný
Veľká Británia, 1985, 134 min
Réžia: Daryl Duke;
Hrajú: Jaclyn Smith, Claire Bloom, Timothy Dalton, Peter McEnery, Stephan Chase, Jeremy Brett, Michael Elwyn, Brian Cox, Julian Fellowes, Lesley Dunlop, Richenda Carey, Timothy West;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita:
Násilie a brutalita: V úvode bojové scény aj s menej explicitným zabíjaním.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): 1x božekovanie.
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné: Príliš zjednodušené obhajovanie útočenia na ruského cára. Odmietanie mužov aj kvôli strachu o svoju slobodu a averziu voči “obyčajnosti” prác v domácnosti.
Vhodnosť pre deti/mládež od: 12

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.