Film: Božie deti / Bacheha-Ye aseman / Božské děti / Children of Heaven (1997)

Nádherný ľudský príbeh, ktorý je napriek svojej jednoduchej téme spracovaný značne pútavo a hodnotne. Príbeh je plný detských emócií a silných scén, ktoré môžu európskemu divákovi priblížiť tvrdú realitu vo svete, ktorej je on našťastie ušetrený.

Film Božie deti 1997

Dej filmu

Malá Zahra a jej brat Ali vyrastajú v chudobnej moslimskej rodine žijúcej v Iráne. Ich biedne podmienky sa prejavujú aj v tom, že po strate Zahriných topánok jej musí svoje tenisky požičiavať starší brat Ali.

Film vnorí diváka do ťažkých podmienok ľudí, ktorí na rozdiel od nás, ľudí žijúcich viac menej v blahobyte, musia nosiť zodraté topánky kým sa im nerozpadnú, lebo na nové jednoducho nemajú peniaze.

Požičiavanie si topánok je dočasné riešenie, ktoré obom deťom spôsobuje rôzne komplikácie. Boja sa však priznať rodičom, že Zahrine topánky sa stratili.

Alimu sa po čase naskytne príležitosť zohnať pre sestru nové topánky. Nie je to však také jednoduché ako by sa mohlo zdať.

Dráma
Írán, 1997, 89 min
Réžia: Majid Majidi;
Hrajú: Mohammad Amir Naji, Amir Farrokh Hashemian, Bahare Seddiqi, Fereshte Sarabandi;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita:
Násilie a brutalita:
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Asi 1x nadávanie “k čertu” a označenie detí ako malých čertov.
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné:
Vhodnosť pre deti/mládež od: 7

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.