Film: Chlapec, který spoutal vítr / The Boy Who Harnessed the Wind (2019)

Inšpiratívny film Chlapec, který spoutal vítr o tom ako jeden výnimočný africký chlapec dokázal vďaka svojmu talentu a záujmu o fyziku pomôcť celej svojej komunite prežiť ťažké obdobie sucha a hladomor.

Dej filmu

Tento skutočný príbeh ukazuje životné osudy mladého chlapca Wiliama Kamkwambi, ktorý pochádza z chudobnej rodiny roľníka v Malawi. Rodičia platia Wiliamovi štúdium, ale situácia rodiny sa postupne začína zhoršovať.

Keď krajinu postihne devastačné sucho a hladomor Wiliam stráca nádej aj na pokračovanie v štúdiu. Vďaka svojej šikovnosti a záujmu o fyziku vymyslí spôsob ako získavať vodu na zavlažovanie.

Aplikovanie Wiliamovho vynálezu, ale naráža na odpor a nedôveru zo strany jeho otca. Zúfalá situácia doženie jeho komunitu k tomu, že v ňom napokon vidia poslednú nádej svojho prežitia. Dôvera vo Wiliama sa vyplatí.

Jeho vodná pumpa zachráni mnohých ľudí pred vyhladovaním. Okrem iného je vo filme ukázaná veľká obetavosť rodičov a dôraz na súdržnosť rodiny zo strany otca a matky.

Dráma
Veľká Británia, 2019, 113 min
Réžia: Chiwetel Ejiofor;
Hrajú: Chiwetel Ejiofor, Noma Dumezweni, Joseph Marcell, Aïssa Maïga, Lemogang Tsipa;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)

Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: Asi jeden krát bozkávanie sa zaľúbencov.

Násilie a brutalita: Pár krát násilná bitka, jeden krát lynčovanie starostu.

Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Vyslovenie “preboha”. Dva krát reptanie zúfalej Wiliamovej matky voči praktizovaniu viery.

Alkohol/Drogy/Fajčenie:

Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:

Iné: Okrádanie ľudí v čase nástupu hladomoru. Jeden krát oklamanie mamy a vážnejší spor syna s otcom.

Vhodnosť pre deti mládež od: 15

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.