Film: Nebo nie je výmysel / Nebe existuje / Haeven Is for Real (2014)

Príbeh malého chlapca Coltona, ktorý počas operácie prežije udalosti podobné ako pri klinickej smrti. Postupne prekvapuje svojich rodičov informáciami, ktoré mu nikdy pred tým nepovedali a vedomosťami o tom, čo jeho rodičia robili počas jeho operácie.

Film_Nebo_nie_je_vymysel_2014

Dej filmu

Film sa počas svojho deja sústreďuje predovšetkým na rodinný život Toddovej rodiny. Colton vyrastá v rodine svojho otca, hasiča a kazateľa Todda, ktorý miluje svoju manželku i svoje deti. Situácia v ich rodine sa komplikuje s príchodom Coltonových zdravotných problémov.

Krátko po operácii začne Colton prekvapovať svojho otca Todda informáciami, ku ktorým sa mohol dostať len vďaka prežitiu niečoho mimo bežnej zmyslovej skúsenosti. Colton predovšetkým tvrdí, že sa dostal do neba. Otec začne Coltonovi zakrátko dôverovať, čo spôsobí aj zmeny v jeho živote.

Otvorenosť a dôvera v Coltonove tvrdenia komplikuje Toddovi jeho kariéru kazateľa, lebo nie všetko dianie okolo Coltona je kladne prijímané aj širším okolím. Horšie je to tiež s dôverou Coltonovej mamy, ktorá neberie Coltonove výroky vážne. Po čase sa však zmení aj jej postoj, po tom čo jej Colton oznámi, že vie o svojej sestre, ktorá zomrela ešte pred narodením.

Film smeruje človeka k zamysleniu sa nad životom a núti myslieť aj za horizont tohto života. Film je o láske medzi manželmi a láske medzi rodičmi a deťmi.

Film je pekným rodinným príbehom, avšak divák z neho môže nadobudnúť dojem akoby nebo bolo samozrejmosť a čakalo každého. Pritom sám Ježiš Kristus vo svojich výrokoch varuje pred peklom.

Dráma
USA, 2014, 100 min
Réžia: Randall Wallace
Hrajú: Kelly Reilly, Greg Kinnear, Connor Corum, Lane Styles, Thomas Haden Church, Jacob Vargas, Darcy Fehr, Margo Martindale;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: Poodhalené nohy ženy v kratšej sukni. Viac krát bozkávanie medzi manželmi.
Násilie a brutalita:
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Posmešky, resp. narážky na adresu ženy spievajúcej a vzývajúcej Ducha Svätého.
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné: Neadekvátna, ľahkovážna reakcia rodičov voči Coltonovej sestre za ublíženie iným deťom.
Vhodnosť pre deti/mládež od: 7

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.