Film: Poklady pod sněhem / Treasures of the Snow (1980)

Pekný, dojímavý príbeh o deťoch Lucienovi, Anette a jej bratovi Danim, medzi ktorými sa vážne pokazia vzťahy kvôli nehode, na ktorej majú všetky tri deti svoj podiel. Napokon sa kvôli Lucienovej snahe o nápravu všetko obráti na dobré. Ale predchádza tomu množstvo prekážok. Film vyzdvihujúci pokánie a odpustenie.

Film_Poklady_pod_snehem_1980

Dej filmu

Lucien sa nepohodne s Anette, čo vyústi k šikanovaniu Anettinho brata Daniho a incident vyvrcholí Daniho pádom zo skaly. Pád vyzerá hrozivo, ale našťastie skončí len zlomeninou Daniho nohy.

Anette sa po tejto udalosti začne prejavovať voči Lucienovi veľmi nenávistne. Lucien si však po čase uvedomí svoju chybu a snaží sa o nápravu. Hrdinsky znáša podrazy a rôzne útoky od Anette, ktorá mu dlho nevie odpustiť. Snaží sa napriek mnohému zlému odplácať dobrom.

Anette sa jedného dňa zraní a na pomoc jej príde práve Lucien. Vtedy sa jej srdce obmäkčí a začne sa k Lucienovi správať oveľa lepšie. Lucien nakoniec pomôže aj samotnému Danimu, ktorému sa po páde a zlomení nohy, táto noha zle zrástla.

Vďaka istému záhadnému starcovi, napriek rôznym vážnym ťažkostiam, privedie Lucien do dediny lekára, ktorý Danimu pomôže s narovnaním nohy. Vo filme stojí za vyzdvihnutie zvlášť postava Anettinej starej mamy, ktorá obohacuje dej filmu o viaceré múdre a inšpiratívne slová.

Dráma / Rodinný
Veľká Británia, 1980, 108 min
Réžia: Mike Pitchard;
Hrajú: Timothy Bateson;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita:
Násilie a brutalita: Šikanovanie malého chlapca vedúce až k jeho pádu zo skaly. 1x facka. Šikanovanie Luciena v škole.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Asi dva krát neúctivé božekovanie.
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres: Pád Daniho zo skaly, po ktorom si zlomí nohu.
Iné: 1x vyjadrenie “ja ťa zabijem”, 1x “zatratený chlapec”, asi 2x nadávka “blbá”. Nenávistné správanie Anette voči Lucienovi. Anettine ohováranie Luciena.
Vhodnosť pre deti/mládež od: 7

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.