Film: Živiteľ / Živitel / The Breadwinner (2017)

Po snímkoch Brendan a tajomstvo Kellsu a Pieseň mora, prišla v roku 2017 animovaná novinka pre dospelých založená na najpredávanejšom románe Debory Ellis. Ťažký život v Afganistane sužovanom islamom a Talibanom v kontraste s láskou a putami jednotlivých členov rodiny hlavnej hrdinky Parvany.

film zivitel 2017

Dej filmu

Rodina Parvany prichádza o otca, ktorého odvlečú talibanskí militanti. Parvana je nútená prezliecť sa za mladého chlapca a starať sa o živobytie pre ostatných členov jej rodiny, ktorú tvorí jej mama, malý brat a staršia sestra.

Parvana zažíva nástrahy a nebezpečenstvá kvôli atmosfére a pravidlám, ktoré vládnu v Talibanom ovládanom štáte. Každodenne je jej rodina konfrontovaná s útlakom žien, násilím a terorom.

Parvana a jej rodina hľadajú spôsob ako nájsť a vyslobodiť ich otca, o ktorom sa dozvedia, že bol odvlečený do jedného z väzení pod kontrolou Talibanu.

Parvana napriek strachu oplýva veľkou odvahou. Povzbudenie a nádej čerpá z fantastických príbehov, ktoré si vytvára, či už keď potrebuje utíšiť svojho malého brata Zakiho, alebo keď sa vydáva na cestu, aby našla svojho otca a opäť sa spojila so svojou rodinou.

Film je do značnej miery jednostranným pohľadom na problematiku spoločenskej situácie v Afganistane. Je preto prirodzené, že sa nedozvieme nič o tom ako Taliban napríklad na rozdiel od amerických okupantov bojoval proti sexuálnemu zneužívaniu chlapcov rozšírenému v Afganistane označovanému ako bacha bazi. Ako sme sa mohli v poslednej dobe dozvedieť, nebolo tajomstvom, že v uplynulých rokoch CIA získavala starnúcich afganských predákov na spoluprácu aj tým, že im darúvala viagru. Novinár Lee Smith v Tablet upozornil, že táto viagra neslúžila len verným manželom pri styku s manželkami, ale aj znásilňovačom chlapcov.

Animovaný film venovaný situácii v Afganistane napriek určitým nedostatkom je hodnotným dielom, ktoré vhodným spôsobom vykresľuje utrpenie vo svete a núti človeka zamyslieť sa nad ťažkou situáciou iných ľudí v rôznych krajinách. Pomáha mimo iné pochopiť akým darom je žiť v krajine, kde vládne pokoj, sloboda a aká-taká spravodlivosť.

Animovaný / Vojnový / Dráma / Rodinný
Kanada / Írsko / Luxembursko / USA, 2017, 94 min
Réžia: Nora Twomey;
Hrajú: Saara Chaudry, Ali Hassan, Soma Chhaya, Laara Sadiq;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)

Sex, nahota, vyzývavosť a intimita:

Násilie a brutalita: Viacero scén s terorizovaním Parvaninej rodiny a prejavmi násilia.

Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):

Alkohol/Drogy/Fajčenie:

Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:

Iné:

Vhodnosť pre deti/mládež od: 15

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.