Film: Vánoční koleda / Christmas Carol (1999)

Film o hľadaní šťastia a o zmysle života. Príbeh poukazujúci na premrhávanie života bez lásky a na pomýlenosť náklonnosti k peniazom. Spracované na základe knihy od Charlesa Dickensa.

Film_Vanocni_koleda_1999

Dej filmu

Jacob Marley a Ebenieser Scrooge boli partnermi v spoločnej firme. Po smrti Jacoba má Ebenieser Scrooge záujem pokračovať v honobení ďalšieho majetku.

Scrooge je sebecký, chamtivý a zatrpknutý človek, ktorému sú ľahostajné životy ostatných ľudí. Neslávi dokonca ani vianočné sviatky, pretože má plnú hlavu starostí o zveľaďovanie svojho bohatstva.

Sedem rokov po Jacobovej smrti príde Jacobov duch za Ebenieserom, aby ho varoval pred premrhaním zvyšku života. Následne počas ďalších dní ho traja duchovia prevedú po jeho minulosti, pre neho skrytej prítomnosti, ale aj času po smrti a je mu odhalené čo by mnohým ľuďom jeho smrť priniesla.

Je konfrontovaný s tým ako rokmi upadal jeho charakter. Zároveň mu je pripomenuté čo všetko dobré ho v živote postretlo.

Dráma / Fantasy
USA, 1999, 95 min
Réžia: David Hugh Jones;
Hudba: Stephen Warbeck;
Hrajú: Patrick Stewart, Richard E. Grant, Joel Grey, Ian McNeice, Saskia Reeves, Dominic West, Kenny Doughty, Laura Fraser, Celia Imrie, Jeremy Swift, Ben Tibber, Charlotte Brittain, Elizabeth Spriggs;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota a intimita: Bozkávanie sa mladého Ebeniesera s jeho priateľkou. Bozkávanie sa mladého páru pri spoločenskej zábave. Veľký výstrih a vypnuté prsia v prípade niekoľkých žien.
Násilie a brutalita:
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): 1x “pre Krista Pána”.
Alkohol/Drogy/Fajčenie: Pitie vianočného punču.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres: Niekoľko strašidelných scén s duchmi.
Iné: Bezohľadné správanie voči druhým.
Vhodnosť pre deti od: 12

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.