Film: Útěk ze Sibiře / The Way Back (2010)

Dráma / Dobrodružný
USA / Spojené arabské emiráty, 2010, 127 min
Réžia: Peter Weir
Hrajú: Jim Sturgess, Colin Farrell, Ed Harris, Saoirse Ronan, Mark Strong, Alexandru Potocean, Gustaf Skarsgård, Sebastian Urzendowsky, Dragos Bucur, Zahary Baharov;

Tento strhujúci a hodnotný príbeh vtiahne do deja historických udalostí každého diváka, pričom divák sa môže ľahko stotožniť s niektorou z filmových postáv.

Dej filmu
Dej filmu sa začína odohrávať vo vojnovom Poľsku v roku 1940, kde hlavnú postavu Janusza (Jim Sturgess) nútia k priznaniu zo špionáže a odporu voči Sovietskému režimu.
Vďaka vynútenému doznaniu jeho manželky ho odsúdia na 20 rokov nútených prác v jednom z mnohých vtedajších gulagov na Sibíri. Autor autenticky vykresľuje neľudské podmienky, ktoré vládnu v gulagu, kde okrem väzenských policajtov, ťažkej práce a hladu, útočí proti odsúdeným aj príroda. Janusz sa rozhodne ujsť, čo sa mu nakoniec po príprave podarí aj spolu s ďalšími spoluväzňami Mr. Smithom (Ed Harris), Valkom (Colin Farrel), Zoranom (Dragos Bucur), Tomaszom (Alexandru Potocean), Vossom (Gustaf Skarsgård) a mladým Kazikom (Sebastian Urzendowsky).
Útek realizujú počas noci pri zmene stráže za silného sneženia a vetra smerom na juh okolo Bajkalského jazera s pôvodným plánom dostať sa do susedného Mongolska. Vodcom skupiny sa stáva samotný Janusz, pričom využíva znalosti a skúsenosti z prírody. Zhotovuje ochranné pomôcky proti útokom počasia, určuje smer úteku na základe postavenia slnka a machu na stromoch a nástroje na získavanie potravy. V neľahkom boji sa vykresľujú charaktery postáv, ale aj súdržnosť pre dosiahnutie spoločného cieľa byť slobodný, a to nielen od väzenských pút, ale aj od pút komunistickej marxisticko-leninskej ideológie. Silný motor, ktorý poháňal skupinu utečencov sa hnal cez nástrahy prírody, no niektorí svoj cieľ zomrieť ako slobodní dosiahli už počas putovania.

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota a intimita: 2x kreslený obrázok nahej ženy.
Násilie a brutalita: Zavražednie človeka nožom.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Náznak masturbácie, 1x nadávka, „pre Krista“ a podobné neuctivé vyslovovanie Božieho mena.
Alkohol/Drogy/Fajčenie: Zapíjanie narodenín alkoholom, fajčenie.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres: Útlak väzňov, strach v prírode.
Iné:
Vhodnosť pre deti od: 15

DVD k zakúpeniu

Leave a Comment