Film: Útek zo Sibíri / Útěk ze Sibiře / The Way Back (2010)

Prvé roky vojny a na ďalekej Sibíri už komunistický režim ukazuje svoju pravú tvár ničením životov politických väzňov v sibírskych gulagoch. Jedným z nich je Poliak Janusz Wieszczek. Falošné obvinenie zo špionáže ho privedie na dvadsať rokov do gulagu.

Film_Utek_zo_Sibiri_2010

Dej filmu

Dej filmu začína vo vojnovom Poľsku v roku 1940, kde hlavnú postavu Janusza nútia k priznaniu zo špionáže a odporu voči Sovietskému režimu.

Kvôli vynútenému doznaniu jeho manželky odsúdia Janusza na 20 rokov nútených prác v jednom z mnohých vtedajších gulagov na Sibíri.

V gulagu musia väzni čeliť ťažkej práci, hladu a drsným prírodným podmienkam. Po určitom čase a dôkladnejšej príprave sa pokúsi Janusz aj spolu s viacerými ďalšími spoluväzňami o útek.

Útek realizujú počas noci pri zmene stráže, za silného sneženia a vetra. Vyrážajú smerom na juh okolo Bajkalského jazera s pôvodným plánom dostať sa do susedného Mongolska.

Vodcom skupiny sa stáva Janusz a pri napredovaní využíva svoje bohaté znalosti prírody. Zhotovuje ochranné pomôcky proti útokom počasia, určuje smer úteku na základe postavenia slnka a machu na stromoch a nástroje na získavanie potravy.

V neľahkom boji sa vykresľujú charaktery postáv, ale aj súdržnosť pre dosiahnutie spoločného cieľa byť slobodnými.

Dráma / Dobrodružný
USA / Spojené arabské emiráty, 2010, 127 min
Réžia: Peter Weir;
Hrajú: Jim Sturgess, Colin Farrell, Ed Harris, Saoirse Ronan, Mark Strong, Alexandru Potocean, Gustaf Skarsgård, Sebastian Urzendowsky, Dragos Bucur, Zahary Baharov;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota a intimita: 2x kreslený obrázok nahej ženy.
Násilie a brutalita: Zavražednie človeka nožom.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Náznak masturbácie, 1x nadávka, „pre Krista“ a podobné neuctivé vyslovovanie Božieho mena.
Alkohol/Drogy/Fajčenie: Zapíjanie narodenín alkoholom, fajčenie.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres: Útlak väzňov, strach v prírode.
Iné:
Vhodnosť pre deti od: 15

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.