Film: Klára a František (2007)

Krásne spracovaný film o Františkovi a Kláre, ktorý ukazuje aké veľké dielo títo dvaja slabí ľudia dokázali naštartovať cez pôsobenie Božej milosti, ktorej sa obaja otvorili. Napriek tomu, že bol František považovaný okolím často za nenormálneho, svojim konaním a odhodlaním slúžiť Bohu zmenil do značnej miery Cirkev i svet. Išiel proti logike hedonistického myslenia ľudí, ktorí sa nedokázažu a nechcú zriekať zháňania sa za smeťami tohto sveta.

Film_Klara_a_Frantisek_2007

Dej filmu

František slúži na začiatku ako vojak a i on je zapletený do bojov medzi mestami na severe apeninského polostrova. Františkov otec túži po tom, aby jeho syn preslávil ich rodinu cez získanie uznania práve skrz povolanie rytiera.

Keď sa ale František stretáva s množstvom trápenia či už malomocných alebo chudobných, začína pochybovať o správnosti smerovania svojho života. I keď sa František vydá na križiacku výpravu, čoskoro sa z nej vracia. Rozhodne sa tak, po tom, čo sa mu vo sne prihovoril Boh. Vníma, že Pán chce od neho niečo iné.

Podobne aj Klára pochádza zo zámožnej rodiny. Jej rodina ju chce vydať za bohatého ženícha. Klárinho srdca sa ale veľmi dotýka, keď vidí trpiacich a väzňov, ktorí pociťujú od okolia len nenávisť a pohŕdanie. To vplýva na jej túžby a sny o budúcom živote.

František vidí, že je ťažké vymaniť sa spod otcovej moci a vplyvu, napriek tomu urobí rázne rozhodnutie. Zbaví sa všetkého čo má i celého bremena majetku, ktoré chce na neho položiť otec. Zachová sa ako „blázon“, rozpredá otcove látky, s ktorými jeho otec obchodoval, utŕžené peniaze dá na opravu kostola a na znak svojho rozhodnutia žiť v chudobe sa vyzlečie donaha.

Film zobrazuje rôzne udalosti zo života Františka a Kláry, od ťažkostí prvotného života v chudobe, cez Františkovu angažovanosť v snahe zastaviť križiacke vojny s moslimami až po mnohé iné.

Historický
Taliansko, 2007, 2×100 min
Réžia: Fabrizio Costa
Hudba: Marco Frisina
Hrajú: Ettore Bassi, Ivano Marescotti, Luigi Diberti, Fabio Camilli, Lando Buzzanca, Antonella Fattori, Ángela Molina;

.

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide) Bude doplnené neskôr
Sex, nahota a intimita:
Násilie a brutalita: Niekoľko bojových scén.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné:
Vhodnosť pre deti od: 7

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.