Film: Majster šarkanov / Lovec draků / The Kite Runner (2007)

Dojímavý a bravúrne spracovaný príbeh z afganského prostredia o neľahkom detstve mnohých tamojších chlapcov. Kolotoč emócií, ktorý núti k zamysleniu a váženiu si všetkého dobrého. Všetkého toho, čo žiaľ nemôžu zakúsiť deti v tak ťažko skúšaných krajinách akou je Afganistan. Film je adaptáciou bestselleru Khaleda Hosseiniho.

Film_Lovec_draku_Kitte_runner_2007

Dej filmu

Hassan a Amir sú kamaráti, ktorí trávia spolu čas rôznymi hrami, spomedzi ktorých najviac obľubujú púšťanie šarkanov. Hassanov otec pracuje ako sluha u Amirovho otca.

Hassan sa voči Amirovi správa vždy ako verný priateľ, ktorý nikdy nezradí. Naproti tomu Amir je dosť samoľúby a jedného dňa sa prejaví ako úplný zbabelý zradca. Výčitky svedomia sa snaží zadusiť tým, že robí všetko preto, aby Hassana a jeho otca Amirov otec poslal preč.

Napokon Hassan aj s otcom odchádzajú. Zanedlho začína invázia sovietskych vojsk do Afganistanu. Amirov otec berie syna a utekajú do Pakistanu. Odtiaľ unikajú až do Spojených štátov amerických.

Po rokoch je z Amira spisovateľ, ktorému práve vyšla prvá kniha. V tom čase sa mu z Pakistanu ozve starý otcov priateľ.

Po príchode do jeho bytu sa dozvedá dlho skrývané rodinné tajomstvo. Zisťuje tiež, že jeho kamarát z detstva Hassan je mŕtvy, ale zostal po ňom syn. Amir dostáva šancu na vykúpenie za dávne zlyhanie. Cena za to, ale môže byť príliš vysoká.

Dráma / Romantický
USA / Čína, 2007, 128 min
Réžia: Marc Forster;
Hudba: Alberto Iglesias;
Hrajú: Khalid Abdalla, Atossa Leoni, Shaun Toub, Ahmad Khan Mahmoodzada, Homayon Ershadi, Saïd Taghmaoui;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota a intimita: 1x scéna, s naznačením sexuálneho zneužitia menšieho chlapca od iného silnejšieho. 1x scéna so sovietskym vojakom, ktorý neúspešne požaduje, aby mu vydali jednu ženu k znásilneniu. Mladá žena rozprávajúca o tom, že žila nejaký čas s iným mužom. Pár scén so ženami v šatách na ramienka. Muž rozprávajúci o kupovaní si detí na sex zo strany talibanských vodcov.
Násilie a brutalita: Pár krát šikanovanie menších chlapcov od väčších. 1x scéna, kde ukameňujú ženu a muža na štadióne. 1x scéna s brutálnoym pästným súbojom zakončená vystrelením oka jednému mužovi z praku. 1x scéna strieľania po utekajúcich ľuďoch.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Asi 1x božekovanie. 1x nadávanie „kurva Amerika“.
Alkohol/Drogy/Fajčenie: Viac krát fajčenie a pitie alkoholu. Otec zoberie syna 1x do baru.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné: 1x urážanie ľudí veriacich v iné duchovné a hodnotové veci ako verí Amirov otec.
Vhodnosť pre deti od: 15

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.