Film: V krajine bez Boha / In God’s Country (2007)

Pútavý príbeh o mormonskej komunite a jej karikatúre kresťanstva miešaného so slobodomurárstvom. Sobáše z donútenia alebo zneužívanie maloletých tu nie je ničím výnimočným. Miesto, kde sa diabol skrýva za Boha.

Ffilm_V_krajine_bez_Boha_2007

Dej filmu

Jossajah je kňazom v miestnej komunite mormonov a obľúbencom vodcu ich komunity. V komunite má veľkú moc. Muži veľa rozprávajú o tom, že majú byť k sebe navzájom milostiví, ale jednanie mužov so ženami je veľmi nízke.

Jossajah ako polygamista, má niekoľko žien. Jedného dňa svoju ženu Judit vyhostí z komunity. Dôvodom je pokus o znásilnenie ich dcéry a nahlásenie tohto skutku sociálnemu úradu. Judit sa rozhodne ujsť z dosahu komunity, pretože sa dozvie, že jej dvanásťročnú dcéru chcú na základe prorokovho zjavenia dať za ženu istému staršiemu mužovi.

Po úteku jej pomáha sociálny úrad. Judit pomáhajú tiež viacerí ľudia z mesta, kde sa presťahovala.

Spolu s deťmi si zvykajú na nový život. Po čase však vďaka naivite jednej dcéry dostáva ich otec Jossajah informáciu o tom, kde presne sa nachádzajú. Prichádza za nimi a berie so sebou dcéru, ktorá verí, že sa bude môcť vydať za muža, ktorého má skutočne rada.

Realita sa napokon ukáže byť iná a dievča zisťuje, že ju chcú vydať za jej nevlastného otca. Jej matka Judit sa rozhodne nenechať to len tak.

Dráma / Psychologický
Kanada, 2007, 90 min
Réžia: John L’Ecuyer;
Hrajú: Kelly Rowan, Richard Burgi, Martha MacIsaac, Hannah Lochner, Kristopher Turner, Peter Outerbridge, Lynda Boyd, Craig Olejnik, Rosemary Dunsmore, Catherine Disher;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota a intimita: Viac krát bozkávanie medzi mormonskými partnermi alebo zaľúbencami. Dvojzmyselné ponuky mladým dievčatám od dospelých mužov.
Násilie a brutalita: Násilné obťažovanie mladého dievčaťa. Zbitie mladého chlapca viacerými ďalšími mužmi.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné:
Vhodnosť pre deti od: 15

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.