Film: V krajine bez Boha / In God’s Country (2007)

Dráma / Psychologický
Kanada, 2007, 90 min
Réžia: John L’Ecuyer
Hrajú: Kelly Rowan, Richard Burgi, Martha MacIsaac, Hannah Lochner, Kristopher Turner, Peter Outerbridge, Lynda Boyd, Craig Olejnik, Rosemary Dunsmore, Catherine Disher;

Pútavý príbeh o mormonskej komunite, jej karikatúre kresťanstva miešaného so slobodomurárstvom a zhubných pomeroch, ktoré v nej vládnu, kde sobáš z donútenia a zneužívanie maloletých sa stali samozrejmou vecou. Miesto, kde sa diabol skrýva za Boha.

Dej filmu
Jossajah je kňazom v miestnej komunite mormonov a obľúbencom vodcu ich komunity, ich proroka. V komunite má veľkú moc. Veľa hovoria o tom, že majú byť k sebe navzájom milostiví, avšak jednanie mužov so ženami je na úrovni jednania s tovarom. O skutočnej láske, ktorej podmienkou je konať pre dobro druhých sa tu nedá veľmi hovoriť.
Jossajah má niekoľko žien, keďže žije polygamným spôsobom života. Jedného dňa svoju ženu Judit vyhostí z komunity, pretože po pokuse o znásilnenie jednej ich dcéry istým poskokom z komunity sa táto žena rozhodne spolupracovať so sociálnym úradom. Ona sa napokon rozhodne ujsť celkom z dosahu komunity, pretože sa dozvie, že jej dvanásťročnú dcéru chcú na základe prorokovho zjavenia dať za ženu staršiemu mužovi.
Po úteku jej pomáha sociálny úrad, až to vyzerá niekedy skoro neuveriteľne. Judit je poskytnutá veľkorysá pomoc, možno to súvisí s tým, že úrady sú už na takéto prípady špeciálne pripravené. Taktiež sa Judit stretáva s nezištnou pomocou viacerých ďalších ľudí, ktorých spoznáva v meste, kde začína nový život.
Aj spolu s deťmi si teda zvykajú na nový život. Po čase však vďaka naivite jednej svojej dcéry dostáva otec Jossajah informáciu o tom, kde sa presne nachádzajú. Príde za nimi a odvedie si aspoň jednu svoju naivnú dcéru, ktorá verí, že sa bude môcť vydať za muža, ktorého má skutočne rada. Realita sa však napokon ukáže byť iná a ona zisťuje, že ju napokon chcú vydať za jej nevlastného otca. Avšak jej matka Judit to nenechá len tak a aj s pomocou jej známeho policajta sa jej dcéra aj s jej priateľom dostáva na slobodu.

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota a intimita: Viac krát bozkávanie medzi mormonskými partnermi alebo zaľúbencami. Dvojzmyselné ponuky mladým dievčatám od dospelých mužov.
Násilie a brutalita: Násilné obťažovanie mladého dievčaťa. Zbitie mladého chlapca viacerými ďalšími mužmi.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné:
Vhodnosť pre deti od: 15

DVD k zakúpeniu

Leave a Comment