Film: Na počiatku / Na počátku / In the Beginning (2000)

Historický
USA, 2000, 189 min
Réžia: Kevin Connor
Hudba: Ken Thorne
Hrajú: Martin Landau, Jacqueline Bisset, Billy Campbell, Eddie Cibrian, Frederick Weller, Alan Bates, Steven Berkoff, Geraldine Chaplin, Amanda Donohoe, Christopher Lee, Art Malik, Diana Rigg, David Warner, Sean Pertwee, Archie Panjabi, Frank Finlay, Kevork Malikyan, Edward Hardwicke, Nick Brimble, Rachael Stirling, Sendhil Ramamurthy;

Autenticky pôsobiace moderné spracovanie úvodných starozákonných udalostí.

Dej filmu
Film začína príbehom Abraháma, ktorý v úvode načrtáva obdobie stvorenia sveta a časov pred potopou. Ďalej príbeh pokračuje samotnými udalosťami z Abrahámovho života – rozchod s Lótom, narodenie Izmaela a Izáka, plánovaná obeta Izáka, smrť Abrahámovej ženy Sáry, nájdenie ženy pre Izáka, Abrahámove proroctvá, požehnanie i smrť. Nasleduje príbeh Izákových synov Jakuba a Ezaua, starnúci Izák, požehnanie Jakuba a jeho útek pred Ezauom, stretnutie Jakuba a Ráchel, podvedenie Jakuba, odchod Jakuba so ženami, zmierenie Jakuba a Ezaua, udalosti týkajúce sa Jakubových synov a ich zrady na bratovi Jozefovi. Druhý diel filmu sa na začiatku zameriava na osudy Jozefa v Egypte, ako sa cez rôzne protivenstvá stal napokon jedným z najvýznamnejších ľudí v Egypte v tom čase. Nasleduje záchrana Jakubovho kmeňa v zlých časoch a otroctvo Hebrejov v Egypte. Tieto udalosti predchádzajú osudom Mojžiša – jeho pobyt v Egypte v mladosti, útek, rozhovor s Bohom, návrat do Egypta, rany na Egypt, prepustenie Hebrejov a ich útek z Egypta, prechod cez more, putovanie v púšti, darovanie Božích prikázaní Mojžišovi, modloslužba Židov, vytvorenie Archy zmluvy a napokon prebratie vedúcej úlohy madzi izraelskými kmeňmi Jozuem.

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota a intimita: Viac krát bozkávajúce sa páry. Čiastočne ukázané nahé telá Adama a Evy. Abrahám majúci dieťa so slúžkou Hagar.
Násilie a brutalita: Viac krát bitka medzi mužmi. Vyzývanie na vraždu. Zlé, násilné narábanie s otrokmi. Mojžiš zabijúci muža pri páde na skalu.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres: Egyptské rany. Utopenie sa egyptských vojakov v mori.
Iné: Viac krát rôzne podvody a klamstvá.
Vhodnosť pre deti od: 15

DVD k zakúpeniu

Leave a Comment