Film: Na počiatku / Na počátku / In the Beginning (2000)

Pútavo spracované hlavné udalosti z prvých kníh Biblie. Dejiny Izraela od Abraháma až po Jozueho.

Film_Na_pociatku_2000

Dej filmu

Film začína príbehom Abraháma, ktorý v úvode načrtáva obdobie stvorenia sveta a časov pred potopou. Ďalej príbeh pokračuje samotnými udalosťami z Abrahámovho života – rozchod s Lótom, narodenie Izmaela a Izáka, plánovaná obeta Izáka, smrť Abrahámovej ženy Sáry, nájdenie ženy pre Izáka, Abrahámove proroctvá, požehnanie i smrť.

Nasleduje príbeh Izákových synov Jakuba a Ezaua, starnúci Izák, požehnanie Jakuba a jeho útek pred Ezauom, stretnutie Jakuba a Ráchel, podvedenie Jakuba, odchod Jakuba so ženami, zmierenie Jakuba a Ezaua, udalosti týkajúce sa Jakubových synov a ich zrady na bratovi Jozefovi.

Druhý diel filmu sa na začiatku zameriava na osudy Jozefa v Egypte, ako sa cez rôzne protivenstvá stal napokon jedným z najvýznamnejších úradníkov v Egypte v tom čase. Nasleduje záchrana Jakubovho kmeňa v zlých časoch a otroctvo Hebrejov v Egypte.

Život Mojžiša – jeho pobyt v Egypte v mladosti, útek, rozhovor s Bohom, návrat do Egypta, rany na Egypt, prepustenie Hebrejov a ich útek z Egypta, prechod cez more, putovanie v púšti, darovanie Božích prikázaní Mojžišovi, modloslužba Židov, vytvorenie Archy zmluvy a napokon prebratie vedúcej úlohy madzi izraelskými kmeňmi Jozuem.

Historický
USA, 2000, 189 min
Réžia: Kevin Connor;
Hudba: Ken Thorne;
Hrajú: Martin Landau, Jacqueline Bisset, Billy Campbell, Eddie Cibrian, Frederick Weller, Alan Bates, Steven Berkoff, Geraldine Chaplin, Amanda Donohoe, Christopher Lee, Art Malik, Diana Rigg, David Warner;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota a intimita: Viac krát bozkávajúce sa páry. Čiastočne ukázané nahé telá Adama a Evy. Abrahám majúci dieťa so slúžkou Hagar.
Násilie a brutalita: Viac krát bitka medzi mužmi. Vyzývanie na vraždu. Zlé, násilné narábanie s otrokmi. Mojžiš zabijúci muža pri páde na skalu.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres: Egyptské rany. Utopenie sa egyptských vojakov v mori.
Iné: Viac krát rôzne podvody a klamstvá.
Vhodnosť pre deti od: 15

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.