Film: Svätá Brigita Švédska / Saint Bridget of Sweden – The Early Years (2016)

Príbeh ženy, ktorá dostala od Boha veľké požehnanie. Zakladateľka rehole, ktorá bola obdarená možnosťou viesť rozhovory priamo s Kristom. Okrem iného odovzdala ľuďom od Boha odpovede na mnohé otázky o zmysle utrpenia.

Film Svata Brigita Svedska

Dej filmu

Brigita pochádzala z významného rodu, ktorý dal Švédsku niekoľko kráľov. Bola inteligentná a vzdelaná. Prvú mystickú skúsenosť mala už ako sedemročná.

Keď dosiahla štrnásť rokov života, jej otec ju chcel vydať za mladého veľmoža Ulfa Gudmarssona. Brigita už v tom čase pomýšľala na rehoľný život, napriek tomu sa podriadila otcovej vôli. Potešilo ju, keď zistila, že Ulf je ušľachtilý a nábožný muž. Narodilo sa im osem detí a viaceré z nich sa rozhodli pre rehoľný život.

Brigitu trápila mravná bieda vtedajšieho Ríma. Švédska vizionárka napomínala svetské i cirkevné autority, prosila, modlila a postila sa. Roku 1367 sa dožila toho, že pápež Urban V. sa vrátil do Ríma. Tento pápež tiež potvrdil ňou založenú rehoľu 5. augusta 1370. Pápež sa pod dojmom nepokojnej situácie v Ríme a vážnej situácie vo Francúzsku, rozhodol znova vrátiť do Avignonu. Brigita mu pre tento krok predpovedala skorú smrť, čo sa aj stalo.

Pre mimoriadny život a veľké množstvo zázrakov, ktoré sprevádzali Brigitu za života i po smrti, ju pápež Bonifác IX. už roku 1391 vyhlásil za svätú.

Film je kombináciou hraného filmu a dokumentárnych sekcií. Niekedy trochu slabšie herecké výkony sú vynahrádzané hĺbkou pozoruhodných Ježišových posolstiev Svätej Brigite. Pestrý život, ktorý Brigita viedla poskytol potenciál pre filmový scenár s množstvom zápletiek.

Životopisný / Dráma / Dokumentárny
USA / Taliansko, 2016, 114 min, dvojdielny
Réžia: Fabio Carini;
Hrajú: Fabiana Formica, Charlotta Smeds, Antti Kaarlela;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)

Sex, nahota, vyzývavosť a intimita:

Násilie a brutalita: Niekoľko súbojov.

Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):

Alkohol/Drogy/Fajčenie:

Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres: Posadnutosť jednej ženy.

Iné:

Vhodnosť pre deti/mládež od: 12

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.