Film: Život za život – Maxmilián Kolbe (1991)

Dráma
Poľsko / Nemecko, 1991, 90 min
Réžia: Krzysztof Zanussi
Hudba: Wojciech Kilar
Hrajú: Christoph Waltz, Artur Barcis, Gustaw Lutkiewicz, Krzysztof Kowalewski, Jerzy Stuhr, Franciszek Pieczka, Jan Peszek, Joachim Król, Henryk Bista, Ryszard Kotys, Marian Dziedziel, Daria Trafankowska, Andrzej Pieczynski, Tadeusz Bradeck;

Odvaha i láskavosť Maximiliána Kolbeho a jeho samotný skutok obety za druhého človeka ako prejav lásky, ktoré sú tu vyobrazené sú práve tým, čo radí tento film medzi snímky, ktoré stoja za pozretie, a to aj napriek tomu, že vo filme pôsobí viacero hereckých výkonov dosť neprirodzene a neprofesionálne.

Dej filmu
Pracujúcim a zomierajúcim väzňom v koncentračnom tábore Osvienčim končí šichta. Pred odchodom do barakov však jedného z nich zasype vrstva zosúvajúcej sa zeminy, spod ktorej sa po odchode dozorcov vyslobodí a ujde z tábora. Takto sa začína kolotoč udalostí, do ktorého sa dostane aj páter Maximilián Kolbe. Keď Nemci zistia, že z tábora ušiel väzeň, začnú po ňom pátrať. Keď sa im ho nedarí nájsť, rozhodnú o tom, že vyberú 10 mužov, ktorí majú kvôli úteku tohto väzňa zomrieť v hladovom bunkri. Keď Maximilián Kolbe vidí medzi vybranými väzňami jedného zúfalého a plačúceho muža, navrhne nacistom, že sa s ním vymení a že do hladového bunkra pôjde namiesto neho.
Väzeň, ktorý ušiel sa volá Hans a prvé útočisko nájde v kláštore františkánov kde žije až dovtedy kým mu mnísi nevybavia falošné doklady. Príbeh Maximiliána Kolbeho je pospájaný z útržkovitých informácií, ktoré sa Hans dozvedá od ľudí, s ktorými sa následne stretne, od advokáta Goretzkeho, ktorý prežil Osvienčim, od jedného rehoľníka z kláštora Niepokalow a od ďalších osôb. Dozvedá sa aj o predchádzajúcom zaujímavom živote pátra Kolbeho aj o jeho predošlých pozoruhodných skutkoch a udalostiach v jeho živote.
Po vyhnaní nacistov sa Hans vracia do svojho rodného mesta. Dozvedá sa, že jeho rodina je mŕtva a v ich byte žijú cudzí ľudia. Stretáva sa rôznymi osobami, ktoré vedia niečo o Kolbem a je konfrontovaný aj s ich rozdielnymi pohľadmi na vec. Hans sa nakoniec presťahuje do Ameriky, kde žije v Chicagu.
Dej je popretkávaný ukážkami zo života Maximiliána Kolbeho, z pobytu v Osvienčime a zo samotného hladového bunkra, kde sa väzni spolu modlia, postupne zomierajú až nakoniec ako posledný zomiera aj otec Kolbe, ktorého však musia zabiť smrtiacou injekciou.

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide) Bude ešte doplnené neskôr
Sex, nahota a intimita:
Násilie a brutalita: Neľudskosť a krutosť nacistov zobrazená v ubližovaní väzňom.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné:
Vhodnosť pre deti od: 15

DVD k zakúpeniu

Leave a Comment