Film: Život za život – Maxmilián Kolbe (1991)

Film o veľkej láske a obetavosti v prostredí sebectva, boja o prežitie, ideologickej ohlúpnutosti a nenávisti. Snímka približujúca príkladnú osobnosť františkánskeho kňaza Maxmiliána Mária Kolbeho.

Film_Zivot_za_zivot_Maximilian_Kolbe_1991

Dej filmu

Pracujúcim a zomierajúcim väzňom v koncentračnom tábore Osvienčim končí šichta. Pred odchodom do barakov však jedného z nich zasype vrstva zosúvajúcej sa zeminy. Po odchode dozorcov sa z nej väzeň vyslobodí a ujde z tábora.

Takto sa začína kolotoč udalostí, do ktorého sa dostane aj páter Maximilián Kolbe. Keď Nemci zistia, že z tábora ušiel väzeň, začnú po ňom pátrať. Po tom čo sa im ho nedarí nájsť, rozhodnú, že vyberú 10 mužov, ktorí majú kvôli úteku väzňa zomrieť v hladovom bunkri.

Keď Kolbe vidí medzi vybranými väzňami zúfalého, plačúceho muža, navrhne dozorcom, že sa s ním vymení a že do hladového bunkra pôjde namiesto neho.

Väzeň, ktorý ušiel sa volá Hans a prvé útočisko nachádza v kláštore františkánov. Tu prebýva, kým mu mnísi vybavujú falošné doklady.

Dejom sa prelínajú udalosti zo života Maximiliána Kolbeho, ako spomienky ľudí, ktorí ho poznali, a s ktorými Hans prichádza do kontaktu. Hlavná línia zotrváva pri udalostiach z Osvienčimu.

Odvaha a láskavosť Maximiliána Kolbeho a samotný skutok obety za druhého človeka ako prejav lásky, radia tento film medzi snímky, ktoré stoja za pozretie. A to aj napriek určitým nedostatkom.

Dráma
Poľsko / Nemecko, 1991, 90 min
Réžia: Krzysztof Zanussi;
Hrajú: Christoph Waltz, Artur Barcis, Gustaw Lutkiewicz, Krzysztof Kowalewski, Jerzy Stuhr, Franciszek Pieczka, Jan Peszek, Joachim Król, Henryk Bista, Ryszard Kotys, Marian Dziedziel, Daria Trafankowska, Andrzej Pieczynski, Tadeusz Bradeck;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota a intimita:
Násilie a brutalita: Neľudskosť a krutosť nacistov zobrazená v ubližovaní väzňom.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné:
Vhodnosť pre deti od: 15

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.