Film: Umučenie Krista / The Passion of the Christ (2004)

Veľkolepý film režiséra Mela Gibsona, ktorý sa dá označiť za najväčšie dielo v jeho filmovej tvorbe. Silne realistické vyobrazenie Ježišovho utrpenia, ktoré niekoho pohoršuje, iného núti k zamysleniu. Autor čerpal námet z novozákonných evanjelií, z diela mystičky Anny Kataríny Emerichovej, z Turínskeho plátna a ďalších prameňov.

Film_Umuceni_Krista_2004

Dej filmu

Umučenie Krista je film zameraný na Ježišovu obetu, ktorej vrcholom bola Jeho smrť na kíži a zmŕtvychvstanie. Zábery Kristovej kalvárie sa striedajú so scénami z čias Ježišovho vyučovania.

Film poukazuje na skutočnosť, čo bol Ježiš ochotný podstúpiť z lásky k ľuďom, aby sme mohli byť spasení napriek našim hriechom. Mohol to urobiť lusknutím prstov, ale on to chcel spraviť takto, aby čo najviac ľudí pochopilo, ako nás Boh miluje. Že je ochotný obetovať za nás aj život svojho Syna.

Autentickosť filmového vyobrazenia podporujú historické písomné zmienky, kde sa možno napríklad v súvislosti s rímskym bičovaním dočítať o tom, že väzňom bolo pri tomto brutálnom treste vytrhávané mäso z tela, odhaľovali sa im kosti či niekedy bolo obetiam dokonca vidieť vnútornosti.

Pri troche sebakritiky sa mnohí určite spoznajú aj v niektorej z postáv. Hriech robí z každého človeka podobnú obludu, aj keď príliš často si neradi strhávame ružové okuliare, pri pohľade na seba.

Atmosféru dotvárajú pôvodné archaické jazyky – aramejský a latinský. Plusom filmu sú prepracované dobové kostýmy.

Dráma / Historický
USA, 2004, 127 min
Réžia: Mel Gibson
Hudba: John Debney
Hrajú: James Caviezel, Maia Morgenstern, Monica Bellucci, Claudia Gerini, Hristo Jivkov, Ivano Marescotti, Rosalinda Celentano, Hristo Shopov, Sabrina Impacciatore, Jarreth J. Merz, Mattia Sbragia, Sergio Rubini;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita:
Násilie a brutalita: Niekoľko krát násilné scény mučenia.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné:
Vhodnosť pre deti/mládež od: 15

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.