Most do Krajiny Terabithia / Bridge to Terabithia (2007)

Dobrodružný / Fantasy / Rodinný
USA, 2007, 90 min
Réžia: Gabor Csupo
Hudba: Aaron Zigman
Hrajú: Josh Hutcherson, AnnaSophia Robb, Zooey Deschanel, Robert Patrick, Bailee Madison;

Film hovorí o hľadaní si svojho miesta a hľadaní si identity. Samotný most do krajiny Terabithia vyjadruje myšlienku, že človek môže nejaké miesto urobiť len svojim v ktoromkoľvek veku.

Dej filmu
Film je plný veselých uštipačných žartíkov a narážok, občas aj dosť drsných, ale taký už je školský život nie len Jessiho a Leslie. Jessi je outsaider a preto sa práve on stáva terčom šikany od viacerých iných žiakov v škole. Leslie sa práve prisťahovala so svojimi rodičmi do mesta, kde žije Jessi a okrem toho, že sa stáva novou žiačkou v jeho triede, ich nový dom susedí práve s domom, kde býva Jessi.
Raz keď sa obaja vrátia zo školy domov, rozhodnú sa, že podniknú nejaké dobrodružstvo. Zájdu do blízkeho lesa. Tam nájdu lano visiace nad potokom, ktorý preteká cez les. Na lane sa prehupnú na druhý breh. Tam si začnú budovať svoj svet. Nazvú ho kráľovstvom Terabithia. Najmä vďaka veľkej predstavivosti Leslie, ktorej rodičia sa venujú práve písaniu kníh žánru fiction začína byť Terabithia výplodom fantázie oboch detí. Všetko čo zažívajú či už v samotnom lese, ale aj rôzne nepríjemné skúsenosti z ich školy, všetko to premieňajú na ich vlastný rozprávkový svet.
Takýmto spôsobom sa im darí preniesť sa ponad ťažkosti či už z ich rodín alebo zo školy, no ich radostné prežívanie spoločne tráveného času je predovšetkým výsledkom ich vzájomného priateľstva, ktoré sa medzi nimi vytvorí.
Jednu sobotu zavolá Jessiho na výlet do múzea jeho učiteľka hudobnej výchovy – Jessi ju zaujal svojimi zaujímavými, peknými kresbami a tak sa o ňom chce niečo viac dozvedieť. Jessi zvažuje, či má zavolať na tento výlet aj Leslie, ale nakoniec sa rozhodne, že pôjde bez nej. Keď sa z výletu vráti späť domov, dozvedá sa, že jeho kamarátka Leslie je mŕtva. Utopila sa v potoku, v ktorom bolo v tom čase príliš veľa vody, pri jeho preskakovaní na lane.
Jessi je nešťastný a dáva si Leslienu smrť za vinu. V tom čase ho vyhľadá jeho otec, ktorý sa dovtedy správal k nemu dosť chladne, ale teraz sa vo vzájomnom objatí spolu rozprávajú o Jessiho kamarátke Leslie.
V závere sa mení Jessiho vzťah k jeho síce otravnej, ale celkom milej sestre May Belle, ktorá chcela s Jessim chodiť do Terabithie. Jessi ľutuje, že sa k nej správal zle a po tom, čo sa Lesliini rodičia odsťahujú, z dosiek ktoré zostali za ich domom postaví parádny drevený most, aby sa do Terabithie mohla bezpečne dostať aj jeho malá sestra May Belle.
Zaujímavou postavou vo filme je aj ôsmačka Janice, ktorá ako najstatnejšie dievča školy si kompenzuje svoje rodinné problémy znepríjemňovaním života iným deťom. Napokon vysvitne, že jej otec ju doma pravidelne bije a napriek tomu, že Jessiho a Leslie niekoľko krát šikanovala, oni sa jej rozhodnú pomôcť. Čiže za zlé sa odplatia dobrým, čo je veľmi pekným momentom v tomto filme.

Isté riziko filmu možno vidieť v tom, že pri prehnanom inšpirovaní sa detí tvorením si sveta fantázie, tak ako to robili Leslie a Jessi, môžu deti uniknúť až príliš mimo reality. V takom prípade im môže začať unikať podstata života, ako to je vždy, keď sa človek stane fanatikom do čohokoľvek.

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide) Bude ešte doplnené neskôr
Sex, nahota a intimita:
Násilie a brutalita: Ubližovanie si detí navzájom v škole, šikanovanie.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres: Smrť Leslie.
Iné:
Vhodnosť pre deti od:7

DVD k zakúpeniu

Leave a Comment