Film: Príbeh narodenia / The Nativity Story (2006)

Nativity Story je zaujímavým, moderným spracovaním udalostí okolo narodenia Spasiteľa Ježiša Krista. Pútavým spôsobom ukazuje ako od príchodu Krista na svet v podobe malého dieťaťa, tu boli tí, ktorí Ježiša velebili, ale aj tí, ktorí ho nenávideli a striehli na Jeho život.

Film_Pribeh_narodenia_2006

Dej filmu

Dej sa odohráva v dobe pred narodením Krista a krátko po ňom. Hrubé kontúry filmu sa pridŕžajú evanjelií, ale jednotlivé scény pramenia najmä z voľného námetu tvorcov.

Film ukazuje Zachariášovo onemenie, život Márie a Jozefa v Nazarete alebo scény, v ktorých sa striedajú ukážky krutých rímskych vyberačov daní.

Neobchádza ani po moci a bohatstve bažiaceho kráľa Herodesa, ktorý je tu protikladom vzdelanosti a vznešenosti troch kráľov z východu.

Vo filme sú zachytené aj zásnuby Márie a Jozefa, anjelovo zvestovanie Márii, že sa jej narodí Boží Syn alebo stretnutie Márie s Alžbetou. Nasleduje narodenie Jána Krstiteľa, ťažkosti tehotnej Márie, keď nebola ešte vydatá a putovanie Jozefa a Márie do Betlehema i do Egypta.

Dráma / Rodinný
USA, 2006, 96 min
Réžia: Catherine Hardwicke
Hudba: Mychael Danna;
Hrajú: Keisha Castle-Hughes, Oscar Isaac, Hiam Abbass, Shohreh Aghdashloo, Shaun Toub, Eriq Ebouaney, Ciarán Hinds, Alexander Siddig, Nadim Sawalha, Kais Nashif, Tomer Sisley, Yvonne Sciò;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota a intimita:
Násilie a brutalita: Zabíjanie detí Herodesovými vojakmi. Ukradnutie dievčat rímskym vojakom.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné: Jozef a Mária dovolia veštici, aby im čítala z ruky.
Vhodnosť pre deti od: 7

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.