Film: Lukewarm (2012)

Dráma
USA, 2012
Réžia: Thomas Makowski;
Hrajú: John Schneider, Nicole Gale Anderson, Bill Cobbs, Jeremy Jones;

Film, s ktorého hlavnými hrdinami sa zrejme dokáže identifikovať množstvo divákov. Luke a jeho priatelia žijú životným štýlom, ktorý je dnes masovo rozšírený a je dnes až príliš typický pre nezrelých mladých ľudí. Luke a Jessi vyrástli v kresťanskom prostredí, respektíve kresťanskej kultúre, ale ich život je ďaleko od praktizovania kresťanskej viery, i keď k tejto viere inklinujú. Film rozpráva o chybách, ktorých sa v živote dopúšťame, o ich náprave a o prekonávaní nenávisti láskou. Film je teda tiež o láske k nepriateľom, odpúšťaní a pokání.

Dej filmu
Luke vyrastal v rodine, kde otec a mama sa rozviedli. Lukeov otec narobil mnoho chýb a tieto udalosti z Lukeovho detstva výrazne ovplyvnili jeho dospelosť, vzťah k otcovi i k Bohu.
Luke sa tvári ako kresťan, ale je tolerantný k mnohému zlému vo svojom živote. Žije spolu so svojou priateľkou Jessi v jednom byte, napriek tomu, že nie sú zosobášení. Majú síce výčitky svedomia a ona už dávno vyzýva Lukea, aby sa zobrali, ale on má stále nejaký dôvod prečo ešte nie.
Luke okrem toho pracuje v bare, kde sa aj vďaka nemu ľudia chodia opíjať. Navyše je tu svojim kamarátom nahováraný na pitky s ľahkými dievčatami. To spôsobí aj krízu v jeho vzťahu s Jessi. Keď vidí kam ho priviedla jeho túžba po peniazoch a jeho hýrenie, rozhodne sa opustiť prácu barmana. Pod vplyvom istého horlivého kresťanského priateľa menom Thomas a na základe jeho príkladu pokory, odvahy a vytrvalosti objavuje cestu k Bohu a k zmiereniu s Jessi i so svojim vlastným otcom. Thomas je vo filme významnou postavou – jeho príklad, záujem o druhých ľudí a schopnosť odpúšťať, napriek jeho zdanlivej nenápadnosti, má dosah aj na životy tých ľudí, s ktorými nemá až tak veľa do činenia.

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: Nezosobášení Luke a Jessi žijúci spolu, čo je však aj vo filme vykresľované ako problém. Rozvod Lukeových rodičov. Flirtovanie s ľahkými dievčatami. Krátke sukne.
Násilie a brutalita:
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie: Viac krát pitie alkoholu až opíjanie sa.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres: Zrazenie staršieho muža bezdomovcom.
Iné: Trochu prehnané vnucovanie evanjelia.
Vhodnosť pre deti/mládež od: 15

DVD k zakúpeniu

Leave a Comment