Film: Misia / The Mission (1986)

Film o úžasnom misijnom diele, ktoré sa podarilo vybudovať jezuitom v Južnej Amerike v časoch kolonializmu. Na druhej strane chamtivosť, hrabivosť a nespravodlivosť, ktoré v histórii ľudstva už nespočetne krát dokázali zničiť krásne a prospešné diela. Historické udalosti v tomto príbehu sa udiali na hraniciach Argentíny, Paraguaja a Brazílie okolo roku 1750.

Film_The_Mission_1996

Dej filmu

Jezuitské redukcie sú útočiskom Indiánov pred nájazdmi osadníkov. Z týchto miest šíria rehoľníci Božie slovo ďalej až ku Indiánom žijúcim na náhorných plošinách.

Jedna z hlavných postáv, kapitán Mendoza, je obchodník s indiánskymi otrokmi. Rodrigo pri jednom incidente zabije dokonca svojho brata, čo vyústi k tomu, že chce sám zomrieť. Jezuita, otec Gabriel presvedčí Rodriga, aby skúsil zmeniť svoj život. Na to odchádza na náhornú plošinu sprevádzaný rehoľníkmi a za sebou ťahá sieť naplnenú železom na znak pokánia za svoje hriechy.

Mendoza spolu s jezuitami zveľaďuje misiu San Carlos, zažíva tam radosť z jednoduchého, pokojného a zmysluplného života. Je šťastný, lebo už nežije pre seba, ale pre druhých. Začína čítať Bibliu a časom sa aj on stáva, po oslovení Božím slovom, jedným z jezuitov.

Osadníkom vadí, že jezuiti majú v krajine značný vplyv. Snažia sa o škodlivosti ich pôsobenia presvedčiť aj vrchných predstaviteľov Cirkvi. Pre tunajších španielskych i portugalských obchodníkov je výhodné, aby nad Indiánmi žiadna ochrana nebola. Je pre nich tiež výhodný prevod pod správu Portugalska, pretože portugalské zákony na rozdiel od španielskych, stále dovoľujú otrokárstvo.

Dráma / Historický / Dobrodružný
Veľká Británia, 1986, 125 min
Réžia: Roland Joffé
Hudba: Ennio Morricone
Hrajú: Robert De Niro, Jeremy Irons, Ray McAnally, Aidan Quinn, Cherie Lunghi, Ronald Pickup, Liam Neeson, Álvaro Guerrero, Chuck Low, Fred Melamed;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide) Bude ešte doplnené neskôr
Sex, nahota a intimita: Vyzývavé oblečenie ženy, o ktorú má záujem Mendoza. Viac krát polonahí Indiáni a pár krát odhalené prsia domorodých žien. Jedna scéna s prichytením dvojice pri smilstve.
Násilie a brutalita: Viac krát vraždenie.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné: Neuposlúchnutie kardinála.
Vhodnosť pre deti od: 15

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.