Film: Pán prsteňov / Lord of the Rings (2001, 2002, 2003)

Pán prsteňov je príbehom boja medzi dobrom a zlom, ktorý sa vinie nielen osudom Stredozeme, ale aj životom každého človeka. Ak sa človek nezameria pri sledovaní filmu len na obdivovanie efektných scén a rôznorodých bizarných postáv, môže v príbehu nájsť množstvo myšlienok, ktoré autor ukryl do celého diela. Najviditeľnejšiu predstavuje samotný prsteň.

Prsteň v živote človeka môže mať veľa podôb, práve tak ako má množstvo podôb hriech. Podobne ako v prípade prsteňa, čím viac človek zakúša moc prsteňa – hriechu, tým viac ho opantáva a rastie jeho moc nad ním. Najvýraznejšie podľahnutie moci prsteňa bolo u Gluma, ktorý je odstrašujúcim príkladom odvrátenej strany každého z nás.

Všetci sme na ceste niekde medzi Frodom a Glumom. Štádium Gluma je štádiom neodvratnej záhuby. Glum si myslel, že prsteň bude slúžiť jemu, opak však bol pravdou. Samotný Glum mal byť len jedným z nástrojov temného pána Saurona.

Film_LOTR_Spolocenstvo_prstena_Dve_veze_Navrat_krala_02

Dej filmu

Všetko začalo ukovaním veľkých prsteňov. Tri dostali elfovia – nesmrteľní, najmúdrejší a najnádhernejší, 7 prsteňov dostali páni trpaslíkov – skvelí baníci a remeselníci zo siení pod horami a deväť bolo darovaných plemenu ľudí, ktorí najviac zo všetkých túžia po moci.

V prsteňoch bola spútaná sila a vôľa k opanovaniu každého plemena. Všetci však boli podvedení. Bol ukovaný ďalší prsteň v zemi Mordor v ohňoch Hory osudu, kde Sauron tajne ukoval vládnuci prsteň, aby ovládol všetkých ostatných. Do tohto prsteňa vložil svoju krutosť, svoju zlobu a svoju vôľu ovládnuť všetko živé.

Jedna po druhej padali slobodné ríše pod moc prsteňa. Proti Mordoru sa ale postavilo spojenecké vojsko ľudí a elfov. Moc prsteňa sa však nedala zničiť. V okamihu, keď všetka nádej pohasla chopil sa kráľovho meča, jeho syn Izildur a nepriateľa Saurona porazil tým, že mu uťal prsteň spolu s prstom z ruky.

Prsteň získal Izildur. Dostal jedinečnú príležitosť zničiť zlo raz a navždy. Ale on sa nechal prsteňom moci opantať. Prsteň však zradil Izildura a nechal ho usmrtiť. Prsteň sa stratil, na dva a pol tisíc rokov až kým nenašiel nového majiteľa – Gluma.

Prsteň priniesol Glumovi neprirodzene dlhý život, celých 500 rokov mu otravoval myseľ a v temnote Glumovej jaskyne vyčkával. Do lesov sveta sa opäť vplazila tma a prsteň postrehol, že prišiel jeho čas. Opustil Gluma, ale našiel ho Bilbo Pytlík z Hobitína.

Gimli_Pan_prstenov_film

Bilbo po čase vycíti, že už je čas utiahnuť sa na tiché miesto ďaleko od ruchu Hobitína. Vtedy zavíta do Kraja Gandalf – čarodej, posol, ktorý má chrániť Stredozem pred rastúcou mocou Saurona.

V Roklinke je na zničenie prsteňa hodením do Hory osudu vybraný Frodo s jeho priateľom Samom spolu s ďalšími hobitmi Pipinom a Smíškom, trpaslíkom Gimlim, elfom Legolasom, zástupcami z radov ľudí Aragornom a Boromírom a napokon sa k spoločenstvu pripojí aj Gandalf.

Pri ceste do Mordoru musia prekonávať množstvo nástrah a nebezpečenstiev. Spoločenstvo bojuje proti Sauronovým škriatkom, ale tiež proti vojsku čarodeja Sarumana, ktorý sa spojil so Sauronom dúfajúc, že takto získa moc.

Spoločenstvo sa rozpadne, Boromír zomrie v boji ale cieľ ku ktorému všetci smerujú má každý z nich naďalej pred sebou.

Frodo zažíva ťažké chvíle, kedy musí bojovať vo svojom vnútri, aby nepodľahol moci prsteňa, ktorý ho chce zotročiť. Odohrávajú sa veľké boje medzi všetkými národmi Stredozeme. Proti Sauronovi bojujú rohanskí bojovníci na koňoch, gondorskí rytieri, enti, ktorí sú pánmi lesov, výborní elfskí lukostrelci i zástupcovia trpaslíkov či hobitov.

Víťazstvo však nevyzerá sľubne a zdá sa, že porážka od Saurona je neodvratná.

Fantasy / Dobrodružný / Akčný
USA / Nový Zéland / Nemecko
Pán prsteňov: Spoločenstvo prsteňa 2001, 172 min (SE: 218 min)
Pán prsteňov: Dve veže 2002, 172 min (SE: 236 min)
Pán prsteňov: Návrat kráľa 2003, 201 min (SE: 263 min)
Réžia: Peter Jackson
Hudba: Howard Shore
Hrajú: Elijah Wood, Ian McKellen, Viggo Mortensen, Sean Astin, Liv Tyler, Billy Boyd, John Rhys-Davies, Dominic Monaghan, Christopher Lee, Miranda Otto, Brad Dourif, Orlando Bloom, Cate Blanchett, Karl Urban, Bernard Hill, David Wenham, Andy Serkis, Craig Parker, Sean Bean, Nathaniel Lees, Robyn Malcolm, Hugo Weaving, Robbie Magasiva;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota a intimita: Bozkávanie sa Aragorna a Arwen.
Násilie a brutalita: Viaceré súboje a bitky medzi ľuďmi, hobitmi, ďalšími obyvateľmi Stredozeme a Sauronovými a Sarumanovými príšerami.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie: Pitie piva. Gandalfovo fajčenie z fajky.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres: Viacero scén, kde je spodobnené zlo.
Iné:
Vhodnosť pre deti od: 12

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.