Film: Gosnell: The Trial of America’s Biggest Serial Killer (2018)

Silný film venovaný prípadu potratára Gosnella, ktorý svoje vraždiace praktiky rozšíril aj za hranicu zákona. Napínavé filmové spracovanie dokáže aj bez takmer akýchkoľvek explicitných záberov pohnúť človekom.

Gosnell_potratar_vrah
Masový vrah Kermit Gosnell

Dej filmu

Potratár Gosnell vykonáva svoju špinavú prácu niekoľko desaťročí bez väčšej pozornosti polície. Skrz záujem polície o nakladanie s narkotikami upriami polícia svoju pozornosť aj na potratára Gosnella.

Policajti navštívia jeho “kliniku“ smrti, kde odhaľujú mnohé pochybné praktiky. Postupne vyplávajú na povrch ďalšie a ďalšie prípady porušenia zákona zo strany Gosnellovej kliniky.

Časom naberú odvahu noví svedkovia, ktorí sa rozhodnú svedčiť proti cynickému potratárovi, ktorý vraždí aj deti po narodení. Gosnell žiaľ nie je ojedinelý prípad emocionálne retardovaného človeka, ktorý si vybudoval svoj blahobyt na likvidovaní iných ľudí nahováraním si, že pomáha ženám.

Taký je obraz dnešnej kultúry smrti, ktorej hlavnými vinníkmi sú členovia mlčiacej masy, ktorá sa stále nedostatočne ozýva proti legálnosti potratových zverstiev.

Tento prípad je výnimočný tým, že sa Gosnella podarilo úspešne usvedčiť z rôznych nelegálnych praktík a poslať za mreže.

Dráma / Historický / Kriminálny
USA, 2018, 93 min
Réžia: Nick Searcy;
Hrajú: Dean Cain, Janine Turner, Nick Searcy, Michael Beach, Sarah Jane Morris, Cyrina Fiallo, Earl Billings, JR Hatchett, Damon Carney, Darryl Cox;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)

Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: Žena športujúca v legínach. Odhaľujúci dekolt na svadobných šatách nevesty. Viac krát kratšia sukňa.
Násilie a brutalita: Slovné opisovanie zabíjania dieťaťa v 23. týždni života počas súdneho procesu. Naznačenie zabitia dieťaťa prestrihnutím chrbtice. Zanedbanie pomoci umierajúcej žene.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné: 1x vynadanie Gosnellovi do bastardov.
Vhodnosť pre deti/mládež od: 15

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.