Film: China Cry: A True Story (1990)

Skutočný príbeh o komunistickom terore v Číne. Film sa venuje životnému príbehu mladého čínskeho dievčaťa a jej rodiny. Pred vojnou bol jej život ako príjemná rozprávka, cez vojnu však zažila jej rodina útlak zo strany japonských okupantov a ťažká situácia vygradovala uchopením moci v Číne čínskymi komunistami na čele s Mao Ce-tungom.

Film_China_cry

Dej filmu

Príbeh hlavnej aktérky začína jej pohodovým detstvom. Vyrastala v milujúcej, bohatšej rodine. Neskôr po obsadení krajiny Japoncami prichádza jej rodina o majetok, ktorý dovtedy vlastnila.

Začiatok komunizmu je v jej živote spätý najmä so zaľúbením sa do sympatického mladíka z Hongkongu, s ktorým si neskôr zakladá rodinu. Kvôli svojmu nerobotníckemu pôvodu a pôvodu jej muža z Hongkongu sú obaja vypočúvaní.

Napriek tomu, že je tehotná je s ňou surovo a neohľaduplne zaobchádzané. Pri svojom prenasledovaní nachádza cestu k Bohu, ktorý jej zázračne pomôže prežiť aj jej plánovanú popravu.

Neskôr sa jej podarí zariadiť veci tak, aby jej muž aj s dcérou mohli odísť na slobodu do Hongkongu. Následne je poslaná do pracovného tábora vykonávať ťažké práce. Vďaka svojej vynaliezavosti a najmä odhodlaniu nie je pracovný tábor jej posledná zastávka.

Dráma
Veľká Británia, 1990, 101 min
Réžia: James F. Collier;
Hrajú: Julia Nickson, France Nuyen, James Shigeta, Russell Wong, Philip Tan, Bennett Ohta;

Po zapnutí titulkov je pre preklad do slovenčiny potrebné kliknúť na ozubené koliesko -> Titulky -> Automaticky preložiť -> Slovenčina.

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: Bozkávanie zamilovaného páriku. Zdvihnutá sukňa.
Násilie a brutalita: Viac krát bitka, vrátane úderov do brucha tehotnej ženy a iné hrubé jednanie. Navrhovanie potratu. Tehotná žena poslaná na ťažké nútené práce.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie: Pitie alkoholu.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres: Chystaná poprava.
Iné: Čínska ľudová poverčivosť.
Vhodnosť pre deti/mládež od: 15

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.