Film: Akeelah / Akeelah and the Bee (2006)

Nadané černošské dievča Akeelah obdarená výnimočným intelektom sa dostáva do rúk bývalého učiteľa, ktorý v nej objaví veľký talent do prebiehajúcej súťaže hláskovania slov v angličtine. Film plný prejavov priateľstva, spolupatričnosti, vzájomnej podpory, pomoci a úprimnosti.

Dej filmu

Akeelah vyrastá v rodine so svojou mamou a dvomi súrodencami. Otca stratila, keď ho na ulici zastrelili pri ceste domov. Strata otca je citeľná v tom akými cestami sa uberajú deti v rodine.

Obetavá matka sa snaží zastúpiť otcovu úlohu v rodine, ale v mnohých smeroch sa jej situácia vymyká z rúk. Akeelah sa cez stratu milujúceho otca učí prenášať hláskovaním si slov.

Vypracuje si svoj talent, ktorý neskôr objavia učitelia na jej škole. Doktor Larabee v nej vidí dokonca veľký potenciál na víťazstvo v celoštátnej súťaži.

Dráma / Rodinný
USA, 2006, 112 min
Réžia: Doug Atchison;
Hrajú: Keke Palmer, Laurence Fishburne, Angela Bassett, Curtis Armstrong, J.R. Villarreal, Sean Michael Afable, Sahara Garey, Lee Thompson Young, Erica Hubbard, Eddie Steeples, Tzi Ma;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)

Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: Pár krát väčší výstrih alebo obtiahnuté oblečenie. 2x bozk na líce medzi Akeelou a jej kamarátom.

Násilie a brutalita:

Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Zopár útočných narážok v černošskom slangu v úvode filmu.

Alkohol/Drogy/Fajčenie:

Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:

Iné: Akeelina sestra je slobodnou mamičkou. Pár krát neúctivé správanie sa detí voči učiteľom v úvode filmu. Perfekcionistický tvrdo a chladne sa správajúci otec, ktorý má príliš vysoké požiadavky na syna.

Vhodnosť pre deti/mládež od: 12

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.