Film: Nezlomná vôľa / Úžasná milost / Amazing Grace (2006)

Za čias, keď otroctvo bolo bežnou súčasťou obchodu západných mocností, nebolo veľa tých, čo boli ochotní postaviť sa proti nemu. Wiliam Wilberforce bol jedným z mála, ktorí dokázali ísť vytrvalo proti prúdu a najmä proti záujmom tých, pre ktorých ich vlastný prospech bol nadradený nad hodnotu ľudského života.

Film_Nezlomna_vola_Amazing_Grace_2006

Dej filmu

Wilberforce sa prichádza zotaviť do sídla jeho priateľa a kolegu. Spolu s jeho ženou sa mu pokúšajú dohodiť istú mladú dámu, čo ich oboch spočiatku naštve, no napokon to po niekoľkých ďalších stretnutiach vyvrcholí tým, že je, ako sa hovorí, ruka v rukáve. Dôležité však je, že si obaja veľmi dobre rozumejú, majú rovnaké názory, vyznávajú také isté hodnoty a stanú sa jeden druhému oporou.

Wilberforcea trápia neustále určité zdravotné problémy a na ich zmiernenie užíva Laudánum, ktoré obsahuje ópium. Po čase s tým, ale skončí, azda preto, že si je vedomý toho, že to môže viesť k vážnej závislosti. Je to tiež jedna z demonštrácií jeho pevnej vôle a zásadovosti.

Ďalší dej je pretkaný nekonečnými diskusiami z Britského parlamentu tej doby, z prelomu 18. a 19. storočia. Ako by sa možno na prvý pohľad mohlo zdať, diskusie poslancov však nie sú vždy nudné. V dialógoch má miesto nielen inteligentný humor, ale aj viaceré hlboké myšlienky a výroky.

Vo filme je ukázané i to, ako bol Wilberforce očarený nádherou a prepracovanosťou Božieho stvorenstva. Wilberforce v istej etape svojej politickej dráhy, keď bol ešte slobodný, začne uvažovať nad tým, že by sa dal na duchovné povolanie. Napokon aj na základe rád jeho prívržencov sa rozhodne, že bude robiť oboje: slúžiť Bohu, aj sa naďalej angažovať v politike.

Thomas Clarkson sa podobne ako Wilberforce angažuje za práva černochov. Nabáda Wilberforca, aby pristúpil aj na použitie militantnejších prostriedkov. On s tým, ale nesúhlasí a jeho návrhy na revolúciu rázne odmieta. Wilberforce si uvedomuje, že dosiahnutie lepšej spoločnosti skrz násilnú revolúciu je utópia.

Wilberforce sa snaží rôznymi spôsobmi vcítiť do utrpenia černochov a chce, aby takúto skúsenosť okúsili aj ďalší kolegovia z parlamentu. Wilberforce je presvedčený, že pred Bohom sú si všetci ľudia rovní. Preto sa napríklad zatvára do truhly, ktorá má zhruba také rozmery, aké pripadali na jedného otroka pri prevoze. Vymyslí plán ako dať zavoňať mŕtvolný pach šíriaci sa z otrokárskej lode viacerým poslancom s manželkami pri spoločnej výletnej plavbe cez prístav.

Hlavnou myšlienkou filmu je vytrvalosť a nezlomná vôľa hlavného hrdinu. Hlavný hrdina a jeho podporovatelia sú ukážkou rešpektovania dôstojnosti človeka a umiestnenia človeka na popredné miesto v rebríčku hodnôt. Naproti tomu v opozícii voči nim stoja skorumpovaní poslanci, ktorým ide v prvom rade o ich vlastné záujmy a preto nie je pre nich problém na tieto účely použiť a obetovať aj iných ľudí.

Je ukázané, ako zásadovosť a pevný vytrvalý postoj za dobrú vec, dokážu meniť i zmýšľanie ďalších ľudí. Dosiahnutie zrušenia otroctva sa zdalo byť niekoľko desiatok rokov nemožné. Vďaka Wilberforcovej odhodlanosti sa nemožné stáva skutočnosťou.

Dráma / Romantický / Historický / Životopisný
Veľká Británia / USA, 2006, 111 min
Réžia: Michael Apted
Hudba: David Arnold
Hrajú: Ioan Gruffudd, Michael Gambon, Romola Garai, Albert Finney, Ciarán Hinds, Rufus Sewell, Toby Jones, Nicholas Farrell, Stephen Campbell Moore, Bill Paterson, Jeremy Swift, Benedict Cumberbatch, Nicholas Woodeson;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide) Bude ešte doplnené neskôr
Sex, nahota a intimita: Korzet Wilberforceovej budúcej manželky, až príliš zvýrazňujúci jej prsia.
Násilie a brutalita:
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné: Patetické prejavy niektorých postáv.
Vhodnosť pre deti od: 7

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.