Film: Dymová clona / Insider: Muž, který věděl příliš mnoho / The Insider (1999)

Film o skutočných udalostiach konfliktu tabakového priemyslu s vysokopostaveným zamestnancom jednej z takýchto firiem. Kauza, ktorá bola zásadným úderom tabakovému priemyslu, ktorý dovtedy verejne prekrúcal fakty a manipuloval verejnosť vďaka gigantickým ziskom, skrz šírenie mediálnych klamstiev a podplácanie súdov.

Film_Muz_ktery_vedel_prilis_mnoho_1999

Dej filmu

Hlavnými postavami filmu sú významný novinár Lowell Bergman pracujúci pre televíziu CBS a vysokopostavený zamestnanec tabakovej firmy Jeffrey Wigand, ktorý mal cez svoju prácu dočinenia so zatajovaním informácií o zdravotných nebezpečenstvách fajčenia na ľudské zdravie.

Wigand sa dostane do konfliktu so svojim zamestnávateľom, ktorý ho prepustí. Reportér Bergman získa dôkazy o tom, že zástupcovia tabakových koncernov krivo prisahali pred súdom. Wiganda spoločnosti obvinia z porušenia zmluvy o mlčanlivosti. Psychologický tlak na Wiganda postupne graduje.

Vo svojom postoji Wigand vytrvá, aj keď sa jeho život postupne rúca. Prichádza o majetok, vyhrážajú sa mu zabitím a jeho manželka požiada o rozvod.

Pred strachom z tabakových koncernov televízia neodvysiela pripravený rozhovor s Wigandom. Reportér Bergman sa rozhodne naďalej bojovať za Wigandovu česť a za právo verejnosti poznať pravdu.

Tento prípad mal nakoniec katastrofálne následky pre tabakové spoločnosti, ktoré museli platiť obrovské miliardy dolárov za svoje podvody.

Thriller / Dráma / Životopisný / Psychologický
USA, 1999, 157 min
Réžia: Michael Mann;
Hudba: Lisa Gerrard, Pieter Bourke;
Hrajú: Al Pacino, Russell Crowe, Christopher Plummer, Diane Venora, Philip Baker Hall, Lindsay Crouse, Debi Mazar, Stephen Tobolowsky, Colm Feore, Bruce McGill, Gina Gershon, Michael Gambon, Rip Torn;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: 1x krátke bozkávanie sa manželov.
Násilie a brutalita:
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): 3x hergot, 1x výraz „vyjebali“.
Alkohol/Drogy/Fajčenie: Pár krát popíjanie alkoholu.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné: Rozvod manželov počas vypätého obdobia.
Vhodnosť pre deti/mládež od: 18

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.