Film: Dymová clona / Insider: Muž, který věděl příliš mnoho / The Insider (1999)

Thriller / Dráma / Životopisný / Psychologický
USA, 1999, 157 min
Réžia: Michael Mann
Hudba: Lisa Gerrard, Pieter Bourke
Hrajú: Al Pacino, Russell Crowe, Christopher Plummer, Diane Venora, Philip Baker Hall, Lindsay Crouse, Debi Mazar, Stephen Tobolowsky, Colm Feore, Bruce McGill, Gina Gershon, Michael Gambon, Rip Torn, Lynne Thigpen, Hallie Kate Eisenberg, Michael Paul Chan, Linda Hart, Nestor Serrano, Wings Hauser, Cliff Curtis, Douglas McGrath;

Film pojednávajúci o skutočných udalostiach konfliktu tabakového priemyslu s jedným vysokopostaveným zamestnancom. Táto kauza znamenala výrazný úder tabakovému priemyslu, ktorý dovtedy verejne prekrúcal fakty a manipuloval verejnosť vďaka gigantickým ziskom, z ktorých veľkú časť investoval do klamstiev cez médiá, súdy atď.

Dej filmu
Hlavnými postavami filmu sú významný novinár Lowell Bergman pracujúci pre televíziu CBS a vysokopostavený zamestnanec tabakovej firmy Jeffrey Wigand, ktorý mal cez svoju prácu dočinenia so zatajovaním informácií o zdravotných nebezpečenstvách fajčenia na ľudské zdravie. Wigand sa dostane do konfliktu so svojim zamestnávateľom, ktorý ho prepustí. Reportér Bergman získa dôkazy o tom, že zástupcovia tabakových koncernov krivo prisahali pred súdom. Wiganda spoločnosti obvinia z porušenia zmluvy o mlčanlivosti. Psychologický tlak na Wiganda postupne graduje. Vo svojom postoji Wigand vytrvá, aj keď sa jeho život postupne rúca. Prichádza o majetok, vyhrážajú sa mu zabitím a jeho manželka požiada o rozvod. Pred strachom z tabakových koncernov televízia neodvysiela pripravený rozhovor s Wigandom. Reportér Bergman sa rozhodne naďalej bojovať za Wigandovu česť a za právo verejnosti poznať pravdu. Tento prípad mal nakoniec katastrofálne následky pre tabakové spoločnosti, ktoré museli platiť obrovské miliardy dolárov za svoje podvody.

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: 1x krátke bozkávanie sa manželov.
Násilie a brutalita:
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): 3x hergot, 1x výraz „vyjebali“.
Alkohol/Drogy/Fajčenie: Pár krát popíjanie alkoholu.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné: Rozvod manželov počas vypätého obdobia.
Vhodnosť pre deti/mládež od: 18

DVD k zakúpeniu

Leave a Comment