Film: Výkrik z hôr / Cry from the Mountain (1985)

Protestantský film, ktorý je z hľadiska scenára, dramatizácie i podania duchovného posolstva lepšie spracovaný ako väčšina nových filmov z tohto prostredia. Venuje sa jednej z najžťažších tém manželstva, ktorou je zrada partnera, problematika rozvodu a schopnosť odpustenia v takejto situácii.

Dej filmu

Larry podvedie svoju manželku čo vyústi k jej rozhodnutiu dať sa rozviesť. Larry ľutuje čo spravil a chce dať svoje manželstvo do poriadku, nechce sa rozviesť, ale Carolyn trvá na rozvode.

Larry odchádza so synom Calom na desaťdňový výlet do aljašských hôr. Tam zažívajú rôzne dobrodružstvá, až kým sa Larry vážne neporaní pri splave rieky. Syn Cal privolá na pomoc samotársky žijúceho starca Jonathana. Pobyt v Jonathanovom domove je pre Larryho aj Cala novou obohacujúcou skúsenosťou. Kvôli Larrryho stavu sa rozhodne Jonathan ísť do mesta, kde zariadi, aby po Larryho a Cala prišiel vrtuľník. Larryho zavezú do nemocnice, kde podstúpi operáciu a jeho stav sa stabilizuje.

Za ten čas je Carolyn konfrontovaná so svojou matkou ohľadne svojho života a zabudnutia na Boha. Po návrate manžela a syna z hôr, spoznáva Jonathana, ktorý Carolyn rozpráva svoj životný príbeh a poukazuje na paralelu s jej manželstvom. Napokon Jonathan privedie Carolyn na modlitebné stretnutie s Billy Grahamom, kde cez jeho inšpiratívne slová nachádza cestu k svojmu manželovi.

Film pekne ukazuje ako obaja manželia dostávajú od Boha skrz ľudí a udalosti rôznorodé podnety k záchrane ich manželstva.

Dráma / Dobrodružný
USA, 1985, 73 min
Réžia: James F. Collier;
Hrajú: James Cavan, Wes Parker, Rita Walters, Chriss Kidd, Coleen Gray;

Po zapnutí titulkov je pre preklad do slovenčiny potrebné kliknúť na ozubené koliesko -> Titulky -> Automaticky preložiť -> Slovenčina.

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide):

Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: Manželia rozoberajúci rozvod a neveru manžela.

Násilie a brutalita:

Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Smiech Cala s otcom na hneve starca Jonathana a vykrikovaní “zatracené rádio”.

Alkohol/Drogy/Fajčenie:

Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:

Iné: Tehotná Carolyn pýtajúca sa na informácie ohľadne potratu v neskoršom štádiu tehotenstva.

Vhodnosť pre deti/mládež od: 15

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.