Film: Vianočný zbor / The Christmas Choir (2008)

Príjemný skutočný príbeh o Petrovi, ktorý sa rozhodne skrz pomoc bezdomovcom pomôcť i sám sebe. Film s originálnym námetom a inšpiratívnym vianočným posolstvom.

Dej filmu

Peter je workholik, ktorého opúšťa snúbenica. Výsledkom zvratov v jeho osobnom živote je rozhodnutie venovať čas tým, ktorí nemajú kde bývať.

Postupne sa prepracuje k myšlienke zorganizovať so skupinou bezdomovcov spevácky zbor, vďaka ktorému si budú môcť títo ľudia privyrobiť a nájsť niečo zmysluplné, čo ich bude v živote posúvať vpred.

Realita je však oveľa zložitejšia než si sprvu myslel. Byrokracia a chorobné prejavy bezdomovcov spôsobia, že celý projekt visí na vlásku každú chvíľu.

Po počiatočných zlyhaniach, sa zdá, že sa zboru podarí presadiť a dosiahnuť prvé úspechy. Cez tento úžasný projekt nachádza Peter požehnanie aj do osobného života.

Dráma
Kanada, 2008, 90 min
Réžia: Peter Svatek;
Hrajú: Jason Gedrick, Tyrone Benskin, Michael Sarrazin, Marianne Farley, Rhea Perlman, John Dunn-Hill, Claudia Ferri, Cindy Sampson, Vlasta Vrana, Roc LaFortune, Danny Blanco Hall;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide):

Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: Asi 3x tričko alebo šaty na ramienka aj s väčším výstrihom. 2x bozkávanie sa zaľúbencov.

Násilie a brutalita:

Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Viac krát božekovanie. 1x nadávka “idiot”. 1X nadávka “blbec” od rehoľnej sestry.

Alkohol/Drogy/Fajčenie: Rehoľná sestra, z ktorej cítiť, že potajomky chodí fajčiť cigarety, ale nakoniec s tým prestane. Popíjanie alkoholu hlavným hrdinom raz v bare a 1x opitosť. Petrov otec pijúci alkohol. 1X opitý bezdomovec zo zboru.

Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:

Iné: Darovanie peňazí bezdomovkyni namiesto napríklad jedla.

Vhodnosť pre deti/mládež od: 12

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.