Film: Dopisy otci Jacobovi / Letters to Father Jacob / Postia pappi Jaakobille (2009)

Konfrontácia ľudí, z ktorých jeden zasvätil život Bohu a druhý sa vyrovnáva so smrteľným hriechom. Sonda do duše človeka, ktorý svojim hrubým správaním a skutkami prekrýva hlboké zranenia. Psychologicky náročnejší film, ktorého hĺbka sa prejaví až v závere.

letters-to-father-jacob

Dej filmu

Leila sa dostáva na slobodu z väzenia. Dostala milosť, ktorú jej dopomohol získať protestantský pastor Jákob. Musí mu na oplátku vypomáhať v jeho dome.

Jákob od Leily nepožaduje nijakú náročnú prácu, len chce, aby mu čítala listy, ktoré pravidelne dostáva, a ktoré si sám nevie prečítať, pretože je slepý. Leila je typická znechutená väzenkyňa, ktorú otravuje aj čítanie listov plných duchovných myšlienok.

Leila občas urobí Jákobovi nejaký ten podraz, ale inak sa správa vzorne a je Jákobovi nápomocná aj v kuchyni. Leila však túži po odchode, pretože životný štýl aký vedie Jákob jej nevyhovuje.

Keď zisťuje, že nemá kam inam odísť, chce sa pokúsiť o samovraždu. Udalosti sa však vyvinú tak, že Leila sa vďaka Jákobovým listom dozvedá kľúčovú informáciu. Tá jej dá nádej na krajšiu budúcnosť.

Dráma
Fínsko, 2009, 74 min
Réžia: Klaus Härö;
Hrajú: Kaarina Hazard, Heikki Nousiainen, Jukka Keinonen, Esko Roine, Kaija Pakarinen;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita:
Násilie a brutalita: Leila škrtiaca poštára.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Vyslovenie 1x „Kristove rany“.
Alkohol/Drogy/Fajčenie: Pár krát fajčenie a mierne pitie alkoholu.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné:
Vhodnosť pre deti/mládež od: 15

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.