Film: Svätý Filip Neri / Preferisco il paradiso (2010)

Dráma / Historický / Životopisný
Taliansko, 2010, 2×110 min
Réžia: Giacomo Campiotti ;
Hrajú: Sergio Fiorentini, Gigi Proietti, Francesca Antonelli, Roberto Citran, Francesco Salvi ;

Filp Neri, slávny taliansky svätec, ktorý by zrejme nebol veľmi známy, keby nebolo zázrakov, ktoré sprevádzali jeho životnú púť. Životopisný príbeh človeka, ktorý zachraňoval stratenú mládež a privádzal k Bohu aj veľkých hriešnikov.

Dej filmu
Film začína udalosťami, keď Filip Neri po vstupe do jezuitského rádu plánuje svoju cestu na misie do Indie. V Ríme sa však dostáva do kontaktu s deťmi, na ktoré buď rodičia nemajú dostatok času alebo s deťmi ulice, o ktoré majú záujem len rozliční zločinci, ktorí ich využívajú najmä na krádeže a žobranie. Neri sa o tieto deti začne zaujímať a rôznymi spôsobmi im začne pomáhať. Postupne si získava aj najzatvrdlivejšiu mládež. Jeho dielo má však viacerých neprajníkov a prostredníctvom nich sa dostáva až k pápežovi. Pápež jeho dielo napokon ocení a Neri dostane požehnanie pre svoje dielo. Druhý diel sa zameriava na udalosti, keď jeho prví zverenci sú už dospelí. Vyobrazuje akými rôznymi smermi sa odvíjajú ich životné osudy a akú nezmazateľnú stopu zanechala Neriho dobrota a Kristova láska v ich živote, napriek rôznym komplikáciám, ktoré si najmä oni sami spôsobujú. Film končí Neriho smrťou, respektíve novým životom v nebi. Buďte dobrí, ak môžete…

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: Viac krát vyzývavo oblečené ženy, predovšetkým v korzetoch s vypasovanými prsiami, prípadne prostitútka s odhalenými nohami v jednej scéne.
Násilie a brutalita: 1x neúmyselné zabitie. 1x bitie syna otcom. Asi 2x bitie a kopanie do Filipa Neriho zo strany jedného zámožného zločinca.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Niekoľko krát božekovanie.
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné: Pár krát podivne prebiehajúca spoveď bez vyznania hriechov.
Vhodnosť pre deti/mládež od: 12

DVD k zakúpeniu

Leave a Comment