Film: Svätý Filip Neri / Preferisco il paradiso (2010)

Filp Neri, slávny taliansky svätec, známy aj vďaka zázrakom, ktoré sprevádzali jeho životnú púť. Životopisný príbeh človeka, ktorý zachraňoval stratenú mládež a privádzal ju Bohu.

Film_Svaty_Filip_Neri_2010

Dej filmu

Filip Neri po vstupe do jezuitského rádu plánuje svoju cestu na misie do Indie. V Ríme sa však dostáva do kontaktu s deťmi, na ktoré buď rodičia nemajú dostatok času alebo s deťmi ulice, o ktoré majú záujem len rozliční zločinci, ktorí ich využívajú najmä na krádeže a žobranie.

Neri sa o tieto deti začne zaujímať a rôznymi spôsobmi im začne pomáhať. Postupne si získava aj najzatvrdlivejšiu mládež.

Jeho dielo má však viacerých neprajníkov a prostredníctvom nich sa dostáva až k pápežovi. Pápež jeho dielo napokon ocení a Neri dostane požehnanie pre svoju prácu.

Druhý diel tohto dvojdielneho filmnu sa zameriava na udalosti, keď jeho prví zverenci sú už dospelí.

Vyobrazuje akými rôznymi smermi sa odvíjajú ich životné osudy a akú nezmazateľnú stopu zanechala Neriho dobrota a Kristova láska v ich živote. A to napriek rôznym komplikáciám, ktoré si najmä oni sami svojim egoizmom a hlúposťou spôsobujú.

Dráma / Historický / Životopisný
Taliansko, 2010, 2×110 min
Réžia: Giacomo Campiotti ;
Hrajú: Sergio Fiorentini, Gigi Proietti, Francesca Antonelli, Roberto Citran, Francesco Salvi;

Prvý diel:

Druhý diel:

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: Viac krát vyzývavo oblečené ženy, predovšetkým v korzetoch s vypasovanými prsiami, prípadne prostitútka s odhalenými nohami v jednej scéne.
Násilie a brutalita: 1x neúmyselné zabitie. 1x bitie syna otcom. Asi 2x bitie a kopanie do Filipa Neriho zo strany jedného zámožného zločinca.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Niekoľko krát božekovanie.
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné: Pár krát podivne prebiehajúca spoveď bez vyznania hriechov.
Vhodnosť pre deti/mládež od: 12

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.