Film: Plač, milovaná krajina (1995)
Dojemný príbeh dvoch otcov a dvoch synov z rôznych rasových prostredí. Film o tom ako smrť jedného zo synov prináša nečakane svetlo do života jeho otca, napriek tragickým a paradoxným okolnostiam okolo jeho smrti.
Dej filmu
Reverend Steven Kumalo sa vydáva na cestu zo svojej juhoafrickej dediny do mesta Johannesburg. Vyhľadá svoju sestru, pretože zisťuje, že pracuje ako prostitútka. S jej súhlasom sa mu podarí zobrať ju preč, aby začala nový život.
V tom čase, ale spácha jeho černošský syn Absolón zločin vraždy. Zabije mladého bieleho muža, ktorý paradoxne bojuje za černochov a ich práva. Hneď ako ho chytia sa prizná, že zo zbrane vystrelil zo strachu, nie s úmyslom chladnokrvne zabíjať.
Otec bieleho muža je James Jarvis, biely bohatý farmár, stúpenec apartheidu – oddelenia rás, čo je prax vo veľkom prítomná vo vtedajšej Juhoafrickej republike. Skrz smrť svojho syna Arthura a cez jeho listy prichádza k premene svojho srdca a zmýšľania.
Dráma
Južná Afrika / USA, 1995, 106 min
Názov v iných jazykoch: Plač, má milovaná vlasti / Cry, the Beloved Country;
Réžia: Darrel Roodt;
Hrajú: Richard Harris, James Earl Jones, John Whiteley, Charles S. Dutton, Ron Smerczak, Leleti Khumalo, Graham Armitage, Greg Latter, Vusi Kunene, Abigail Kubeka;
Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota a intimita: Krátky záber na objímajúci sa pár. Rozhovor o prostitútke. Návšteva bordelu s prostitútkami. 1x perverzná narážka o užívaní si. Reverendov syn má mať dieťa s dievčaťom, s ktorým nie je zosobášený.
Násilie a brutalita: Syn vinný z vraždy. Naznačenie popravy obesením.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Vyslovenie “kurva”. 1x nadávka bastardi.
Alkohol/Drogy/Fajčenie: 1x reverendov syn fajčiaci cigaretu vo väzení, ale asi je to ešte doba, kedy nebolo dostatočné povedomie o škodlivosti fajčenia.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné: Pár krát rasistické vyjadrenia. 1x nepodanie ruky černochovi.
Vhodnosť pre deti od: 15
Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.
Related Posts
Študoval na Trnavskej univerzite v Trnave, kde získal titul PhDr. a neskôr na Žilinskej univerzite, kde štúdium ukončil ako inžinier. Pracoval v oblasti sociálnoprávnej ochrany dieťaťa. Neskôr sa zameral na oblasť grafiky, filmovej tvorby a aplikovanej informatiky. Admin webu nebojtesa.tv venovaného prevažne hodnotným filmom, ale aj tvorca webstránky zdravysex.sk zameranej na výchovu k láske, manželstvu a rodičovstvu. Okrem iného autor dokumentárnej série Hrady srdca Európy, animovaného seriálu Koraland a RPG hry Draci a pútnici. Manžel, otec ôsmich detí, z toho troch rómskych. Človek so záujmom o vedu, politiku, film, prírodu a spoločenské hry.