Film: Na krídlach orlov (2016)

Film Na krídlach orlov je inšpirovaný skutočnými udalosťami a skúma pozoruhodné etapy zo života Erica Liddella, po získaní zlatej medaily na olympijských hrách v Paríži v roku 1924. Liddell sa vracia do Číny, kde sa narodil rodičom misionárom. V Číne sa snaží zostať v ústraní, aby mohol vzdelávať chudobné deti, ale vojnové udalosti tvrdo zasiahnu do jeho plánov.

Film_Eric_Liddell_Posledni_zavod_2016

Dej filmu

V roku 1937, na začiatku druhej svetovej vojny, je Čína napadnutá Japonskom. Liddell a jeho priateľ a zarytý odbojár Xu Niu vycítia rastúce nebezpečenstvo.

Liddell cíti záväzok voči svojim zverencom, preto sa rozhodne zotrvať v Číne a neujde na západ. Liddell je spolu s ďalšími cudzími štátnymi príslušníkmi zajatý Japoncami a umiestnený do jedného z mnohých internačných táborov.

Vďaka svojej kresťanskej viere, dokáže aj v ťažkých podmienkach, prinášať posolstvo nádeje a obetavosti z lásky k druhým ľuďom.

O Ericovi Liddellovi bol v minulosti natočený tiež oscarový film Ohnivé vozy (Chariots of Fire) z roku 1983. Zaoberal sa jeho detstvom až po dosiahnutie obrovského športového úspechu na Olympijských hrách v roku 1924.

Dráma / Vojnový / Historický / Športový

USA / Hongkong / Čína, 2016, 104 min

Názov v iných jazykoch: Poslední závod / Na křídlech orlů / The Last Race / On Wings of Eagles

Réžia: Stephen Shin;

Hrajú: Joseph Fiennes, Shawn Dou, Elizabeth Arends, Jesse Kove, Augusta Xu Holland, Ang Li, Simon Twu;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)

Sex, nahota a intimita: Dva krát bozkávanie sa manželov.
Násilie a brutalita: 
Bomby zhodené z letadla zabijú malého chlapca. Vojaci viac krát bijúci väzňov. Zabitie chlapca zapnutím elektrického prúdu v oplotení. Niekoľko ďalších násilných scén.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): 
Alkohol/Drogy/Fajčenie: 
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné: 
Vhodnosť pre deti od: 
15

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.